Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Der er lagt op til en ekstrem spændende Post Cup finale, hvor tre ryttere skal afgøre årets Post Cup imellem sig.
Annonce
Søndag kunne Rasmus Quaade juble over en fornem Post Cup-sejr i Ballerup, da han kørte alene hjem og tog en stor sejr til CV'et. Rasmus Quaade er dog ikke en af de ryttere, som kan vinde årets Post Cup, det er der nemlig kun tre ryttere, som kan nu.
Morten Øllegaard (Riwal Platform Cycling Team) kom ind på syvendepladsen, og det var lige præcis nok til fortsat at føre Post Cuppen forud for den spændende femte og sidste afdeling i Fredericia. Øllegaard har 73 point, hvilket er to mere end Magnus Cort (CULT Energy Vital Water) på andenpladsen. Troels Vinther (CULT Energy Vital Water) indtager tredjepladsen otte point efter. En af disse tre ryttere vil vinde årets Post Cup, da der gives 20 point til vinderen, og de øvrige ryttere er mere en 20 point efter Morten Øllegaard.
Sidste afdeling køres lørdag den 13. september i Fredericia.
Stillingen i Post Cup efter 4. afdeling
1. Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling team 73 point
2. Magnus Cort - Cult Energy-Vital Water 71 point
3. Troels Vinther - Cult Energy-Vital Water 65 point
4. Rasmus Mygind - Team TreFor-Blue Water 42 point
5. Michael Carbel - Cult Energy-Vital Water 40 point
6. Rasmus Guldhammer Poulsen - Team TreFor - Blue Water 28 point
7. Jonas Aaen - Riwal Platform Cycling Team 27 point
8. Asbjørn Kragh Andersen - Christina Watches-Kuma 26 point
9. Patrick Clausen - Team TreFor-Blue Water 26 point
10. Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 25 point
11. Rune Almindsø Andersen - Næstved Bicycle Club 24 point
12. Nils Lau Nyborg Broge - Randers Cykleklub af 1910 23 point
13. Rasmus Quaade - Team TreFor-Blue Water 20 point
14. Kasper Klostergaard - Riwal Platform Cycling Team 19 point
15. Nikola Aistrup - Riwal Platform Cycling team 18 point
16. Andreas Holm Gylling - Team Jutlander Bank 17 point
17. Nicolaj Brøchner - Bissel Development team 17 point
18. Rolf Nyborg Broge - Team Designa Køkken-Blue Water 17 point
19. Stefan Schumacher - Christina Watches-Kuma 17 point
20. Enrico Rossi - Christina Watches-Kuma 16 point
21. Jesper Mørkøv - Globeteam - Siesta Homes Group 15 point
22. Alexander Wetterhall - FireFighters Upsala CK 15 point
23. Sebastian Balck - Firefighters Upsala CK 14 point
24. Christian Moberg - Cult Energy-Vita Water 13 point
25. Kasper Linde Jørgensen - Riwal Platform Cycling Team 12 point
26. Constantino Zabala - Christina Watches-Kuma 12 point
27. Christoffer Lisson - Team Designa Køkken-Knudsgaard 11 point
28. Casper Folsach - Globeteam - Siesta Homes Group 11 point
29. Alexander Kamp - Christina Watches-Kuma 10 point
30. Dennis Herforth Jensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 10 point
31. Mads Baadgaard Rahbek - Team TreFor-Blue Water 9 point
32. Simon Bigum - Randers Cykleklub af 1910 8 point
33. Simon Eiby - Globeteam - Siesta Homes Group 8 point
34. Jimmi Sørensen - Christina Watches-Kuma 7 point
35. Mikkel Mortensen - Riwal Platform Cycling Team 6 point
36. Michael Reihs - Cult Energy Vital Water 6 point
37. Thomas Nybo Riis - Team TreFor - Blue Water 6 point
38. Emil Vinjebo - Cult Energy-Vital Water 5 point
39. Frederik Plesner - Team TreFor - Blue Water 5 point
40. Mathias Christensen - Odder CK 5 point
41. Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 4 point
42. André Steensen - Cult Energy-Vital Water 4 point
43. Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling 3 point
44. Kasper Schjønnemann - Riwal Platform Cycling team 3 point
45. Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 3 point
46. Alex Nicki Sylvest Rasmussen - Riwal Platform Cycling Team 3 point
47. Jesper Hansen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 2 point
48. Michael Bjørn Johansen Gamst - Team ABC Elite 2 point
49. Lars Carstensen - Bornholm Pro Cycling 1 point
50. Kristian Sobota - Team Vivelo / IBT isolering 1 point
51. Andreas Thell - Team Argon 18 Scandinavia 1 point
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce