Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Feltet.dk vil, ligesom vi gør med de største hold i den internationale cykelverden, også have fokus med de største danske hold.
Annonce
Har du tips og ideer til transferlisten, så skriv dem til info@feltet.dk. Alle transfer og kontraktforlængelser på denne side er bekræftet af rytteren eller cykelholdet.
Blue Water Cycling
Ind
Daniel Foder (Christina Watches-Onfone)
Rasmus Guldhammer (Christina Watches-Onfone)
Mathias Møller Nielsen (Blue Water Junior)
Aske Vorre (Team Tre-For)
Morten Øllegaard (Concordia Forsikring Himmerland)
Jacob Kjeldsen
Forlængelser
Lasse Norman Hansen
Christian Jersild Jensen
Mark Sehested Pedersen
Jacob Nielsen
Søren Pugdahl
Thomas Nybo Riis
Frederik Thalund
Ud
Rasmus Quaade (Team Tre-For)
Casper Degn Larsen (J.Jensen-Ramirent)
Morten Larsen (?)
Jesper Odgaard Nielsen (Team Designa Køkken-Knudsgaard)
Glenn Bak (?)
Christina Watches-Onfone
Ind
Marc Hester (Sorø BC)
Eugert Zhupa (Trevigiani Dynamon Botto)
Daniel Aldegheri (Trevigiani Dynamon Botto)
Constantino Zaballa (ikke UCI-registreret hold)
Jordan Kerby (Jayco)
Mitchell Lovelock-Fay (Jayco)
Sebastian Balck (Team Concordia Forsikring Himmerland)
Forlængelser
Angelo Furlan
Michael Rasmussen
Frederik Wilmann
Stefan Schumacher
Martin Pedersen
Ud
René Jørgensen (Stopper)
Daniel Foder (Blue Water Cycling)
Michael Reihs (Team Cult Energy)
Rasmus Guldhammer (Blue Water Cycling)
Martin Lind (Team Concordia-Riwal)
Niki Byrgesen (J.Jensen-Salg & Event)
Alexander Kamp (Team CULT Energy)
Kristian Sobota (J.Jensen-Salg & Event)
Thomas Frei (?)
Kenneth Hansen (HS-6100 i Haderslev)
Nuværende ryttere som endnu ikke har skrevet kontrakt
Jimmi Sørensen
J. Jensen - Ramirent (2012: J. Jensen - Sandstød Salg og Event)
Ind
Mathias Lisson (Team Designa Køkken - Knudsgaard)
Johan Svensson (Trek Sweden Cycling)
Lasse Bøchman (Glud & Marstrand-LRØ)
Mike Lauge
Nicolai Steensen (BikeToyz - Kvickly Odder)
Kristian Sobota (Christina Watches-Onfone)
Casper Degn Larsen (Team Blue Water)
Niki Byrgesen (Christina Watches-Onfone)
Thomas W. Madsen (Team Tre-For)
Christian Elbæk (Silkeborg)
Forlængelser
Stig Hemmingsen
Michel Sandstød
Patrik Ericsson
Ud
Michael Ellermann Jæger (Australien)
Claus Holm (?)
Mark Petersen (?)
Jesper Mørkøv (Team Tre For)
Adrian Udesen (?)
Troels Christensen (?)
Stefan Linné Jørgensen (?)
Mathias Øllegaard (?)
Jacob Juul Christiansen (?)
Concordia Forsikring Riwal (2012: Team Concordia Forsikring Himmerland)
Ind
Martin Lind (Christina Watches-Onfone)
Martin Mortensen (Vacansoleil-DCM)
Kasper Klostergaard (Team Saxo Bank-Tinkoff Bank)
Mathias Gade (Glud & Marstrand-LRØ)
Christopher Stevenson (UK Youth Cycling)
Mats Andersson (Argon 18-Unaas Cycling)
Martin Grøn (BikeToyz-Kvickly Odder)
Peter Mathiesen (Blue Water Junior)
Forlængelser
Nikola Aistrup
Mikkel Mortensen
Lucas Persson
Michael Stevenson
Lars Andersson
Ud
Christian Ranneries (Indstiller karrieren)
Magnus Cort Nielsen (Team Cult Energy)
Morten Høberg (?)
Casper Folsach (Team Trefor)
Philip Nielsen (Team Designa Køkken-Knudsgaard)
Sebastian Balck (Christina Watches-Onfone)
Morten Øllegaard (Blue Water Cycling)
Kaspar Schjønnemann Larsen (Team Trefor)
Andreas Rosenberg (Team Trefor)
Team Cult Energy (2012: Glud & Marstrand - LRØ)
Ind
Michael Reihs (Christina Watches-Onfone)
Mads Würtz Schmidt (Blue Water Junior)
Alexander Kamp (Christina Watches-Onfone)
Magnus Cort Nielsen (Team Concordia Forsikring)
Troels Vinther (Team Saxo - Tinkoff)
Forlængelser
Andre Steensen
Christian Moberg
Niki Østergaard
Jesper Hansen
Rasmus Sterobo
Michael Valgren
Kasper Linde
Patrick Clausen
Ud
Sebastian Lander (BMC Racing Team)
Lasse Bøchman (J. Jensen - Ramirent)
Mathias Gade (Team Concordia-Riwal)
Team Designa Køkken-Knudsgaard
Ind
Jesper Odgaard (Blue Water Cycling)
Rolf Nyborg Broge (Randers CK)
Philip Nielsen (Team Concordia Forsikring-Himmerland)
Emil Wårsøe (Cykling Odense)
Nicki Rasmussen (Team Tre-For)
Mathias Dam Westergaard (Blue Water Junior)
Mathis Johansson (Team ABC Junior)
Jonas Nordkrogsgaard (Team ABC Junior)
Joakim Bukdal (Team ABC Junior)
Søren Petersen
Forlængelser
Alexander Mørk
Mads Meyer
Jakob Gye Madsen
Ud
Nicolai Brøchner (Bissell ABG Nuvo, USA)
Ricky Enø Jørgensen (?)
Morten Christensen (?)
Nicolaj Foulum Olesen (?)
Nicolaj Sørensen (?)
Mads Gregersen (?)
Mathias Lisson (J. Jensen-Ramirent)
Rasmus Mygind (Team Tre-For)
Team Tre-For
Ind
Rasmus Quaade (Blue Water Cycling)
Frederik Lind Plesner (Team Roskilde junior)
Søren Kragh Andersen (Team Roskilde junior)
Emil Nyegaard Vinjebo (Team Roskilde junior)
Patrick Olesen (Team Roskilde junior)
Nicklas Bøje (Team Roskilde junior)
Casper Folsach (Team Concordia Forsikring Himmerland)
Kaspar Schjønnemann Larsen (Team Concordia Forsikring Himmerland)
Andreas Rosenberg (Team Concordia Forsikring Himmerland)
Jesper Mørkøv (J. Jensen-Sandstød Salg & Event)
Rasmus Mygind (Team Designa Køkken - Knudsgaard)
Forlængelser
Thomas Guldhammer
Asbjørn Kragh Andersen
Mathias Holm Hemmsen
Ud
Aske Vorre (Blue Water Cycling)
Nicki Rasmussen (Team Designa Køkken-Knudsgaard)
Kristian Haugaard Jensen (Leopard Trek)
Nuværende ryttere som endnu ikke har skrevet kontrakt
Rasmus Hestbek Lund
Rasmus Kristensen
Rasmus Louring Vorre
Jannik Hyldtoft Hansen
Klaus H. Stenger
DCU Teams
Team Netcompany - Cycling Culture (2012: Team Lyngby CC)
Ind
Mark Petersen (J. Jensen - Sandstød Salg & Event)
Rasmus Correll Roesgarth (ABC)
Forlængelser
Simon Holm Jacobsen Eiby
Frederik Rasmussen
Stefan Ravn Olsen
Markus Klisgaard
Magnus Damsbo Lund
Andreas Dall-Jepsen
Ud
Nuværende ryttere som endnu ikke har skrevet kontrakt
Bornholm Pro Cycling
Ind
Dennis Herforth Jensen (ABC)
Emil Dam Sørensen (FBL)
Forlængelser
Anders Holm
Heine Hansen
Michael Bjørn Johansen
Jesper Juul Andreasen
Christian Juul Andreasen
Martin Toft Madsen
Rasmus Juliussen
Ud
Johannes Kaluzny
Sebastian Bidstrup Andersen
Nuværende ryttere som endnu ikke har skrevet kontrakt
Cycling Team Rungsted CK
Ind
Mads Rydicher (Ludo Peeters Cycling Team)
Lars Frydenlund Enevoldsen (BikeToyz - Kvickly Odder)
Nicolaj Amping (Cykling Odense)
Nichlas Eberhardt (DBC)
Mads Herchend (HMTBK)
Claus Crone (Davinci)
Joakim Svensson (Gladsaxe CC)
Forlængelser
Kasper Malmkjær
Rasmus Andersen
Jørgen Hertz
Ud
Team ScaffCo Stilladser (Nyt hold)
Ind
Morten Gadgaard (Herning)
Nicklas Pedersen (CK Aarhus)
Kasper Svingel Jensen (Silkeborg IF Cykling)
Anders Damgaard Christiansen (BikeToyz - Kvickly Odder)
Emil Bækhøj (Team ScaffCo Stilladser junior)
Thorlak Franck (Team ScaffCo Stilladser junior)
Søren Sølvsten (BikeToyz - Kvickly Odder)
Jonas Ingerslev (CK Aarhus)
BikeToyz - Kvickly Odder (HOLDET LUKKER)
Ud
Anders Damgaard Christiansen (Team ScaffCo Stilladser)
Lars Frydenlund Jensen (Cycling Team Rungsted CK)
Mads Moltke Steen (?)
Martin Grøn (?)
Nicolai Steensen (J. Jensen-Sandstød Salg & Event)
Søren Sølvsten Nielsen (Team ScaffCo Stilladser)
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce