Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Efter PostNord Danmark Rundt er Michael Valgren i front af Feltet.dk's A-rangliste og overhalede dermed U23-verdensmesteren Mads Würtz Schmidt, som førte A-ranglisten efter DM.
Annonce
Mads Würtz Schmidt førte A-ranglisten før afholdelsen af det danske etapeløb, da han tilbage i juni måned vandt U23-DM i enkeltstart og linjeløb, og han nogle dage tidligere vandt holdløbet med TREFOR-holdet, der nu hedder Team Virtu Pro-Veloconcept.
Men en samlet tredjeplads ved PostNord Danmark Rundt var ikke nok til at kunne holde føringen, da Michael Valgren gik hen og vandt løbet og fik skrabet nok point til at hente Würtz Schmidts føring på 57 point.
Hele 490 point fik Tinkoff-rytteren skrabet sammen ved Danmarks største etapeløb, og det betyder, at han springer frem på førstepladsen med 93 point ned til Orica-rytteren Magnus Cort Nielsen.
Cort Nielsen kørte også et fremragende Danmark Rundt, hvor det blev til en etapesejr og en samlet andenplads. En flot tredjeplads har han fået tilkæmpet sig på A-ranglisten, efter han før løbet lå på en beskeden 22. plads.
Selv om det ikke lykkedes for Würtz Schmidt at holde førstepladsen efter en god sommersæson, så fører hans hold, Virtu Pro-Veloconcept, holdranglisten. De er klart det bedste danske hold med hele 148 point ned til nummer to, Riwal Platform.
Feltet.dk's A-rangliste pr. 1. august 2016
1 Michael VALGREN Tinkoff (RUS) 680
2 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team Virtu Pro-Veloconcept 587
3 Magnus CORT NIELSEN Orica BikeExchange (AUS) 410
4 Alexander KAMP Stölting Service Group (TYS) 367
5 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 200
6 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 182
7 Lasse NORMAN HANSEN Stölting Service Group (TYS) 159
8 Mads PEDERSEN Stölting Service Group (TYS) 149
8 Torkil VEYHE Team WeBike-CK Aarhus 149
10 Kasper ASGREEN Team Virtu Pro-Veloconcept 138
11 Jonas GREGAARD WILSLY Riwal Platform Cycling Team 126
12 Rasmus GULDHAMMER Stölting Service Group (TYS) 118
13 Erik LAHM Team Almeborg-Bornholm 114
14 Troels RØNNING VINTHER Riwal Platform Cycling Team 111
15 Rasmus BØGH-WALLIN Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 108
16 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team Virtu Pro-Veloconcept 107
17 Aske LOURING VORRE coloQuick-CULT 100
18 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team WeBike-CK Aarhus 96
19 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 93
20 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 86
21 Alex RASMUSSEN coloQuick-CULT 81
22 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 77
23 Andreas STOKBRO Riwal Platform Cycling Team 74
24 Mads BAADSGAARD RAHBEK Team Virtu Pro-Veloconcept 69
25 Rune ALMINDSØ ANDERSEN coloQuick-CULT 68
26 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 66
27 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 63
27 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 63
29 Niklas EG Team Virtu Pro-Veloconcept 62
30 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 57
31 Christian NYVANG LUND coloQuick-CULT 55
32 Christian MOBERG JØRGENSEN Team Virtu Pro-Veloconcept 54
33 Jesper ODGAARD NIELSEN coloQuick-CULT 51
33 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team Almeborg-Bornholm 51
33 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Virtu Pro-Veloconcept 51
36 Mads CORELL Team Giant Scatto U23 50
36 Kristian HAUGAARD JENSEN coloQuick-CULT 50
38 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 49
38 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 49
38 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 49
41 Jonas VINGEGAARD Odder CK 48
42 Emil NYGAARD VINJEBO Team Giant Scatto U23 45
43 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
44 43 Thomas EDEMANN JENSEN Odder CK 44
45 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN Team Almeborg-Bornholm 42
45 Hampus ANDERBERG coloQuick-CULT 42
45 Daniel FODER Team Virtu Pro-Veloconcept 42
48 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 40
48 Morten GADGAARD Christina Jewelry Pro Cycling (TYS) 40
48 Søren MALLING SIGGAARD Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 40
48 Søren KRAGH ANDERSEN Team Giant-Alpecin (TYS) 40
52 Daniel BLIGAARD LYHNE Vejle CK 38
52 Michael REIHS Stölting Service Group (TYS) 38
54 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 36
55 Thomas NYBO RIIS Team Virtu Pro-Veloconcept 35
56 Patrick CLAUSEN Riwal Platform Cycling Team 32
57 Rasmus QUAADE Stölting Service Group (TYS) 31
58 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 30
59 Dennis HERFORTH JENSEN coloQuick-CULT 28
60 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 27
60 Emil TOUDAL Team Almeborg-Bornholm 27
62 Louis BENDIXEN coloQuick-CULT 25
63 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 24
63 Mikkel HONORÉ Lotto - Soudal U23 (BEL) 24
65 Chris Anker SØRENSEN Fortuneo - Vital Concept (FRA) 22
66 Rasmus ESMANN GINNERUP Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 20
66 Nils Lau NYBORG BROGE Team WeBike-CK Aarhus 20 6
6 Gustav Erik LARSSON coloQuick-CULT 20
69 Kasper WÜRTZ SCHMIDT Frederikshøj CC 19
69 Matti BRESCHEL Cannondale Pro Cycling Team (USA) 19
71 Michael MØRKØV Team Katusha (RUS) 18
72 Peter KJÆR NIELSEN Herning CK 17
72 Michael CARBEL SVENDGAARD Stölting Service Group (TYS) 17
74 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 15
75 Jesper SCHULTZ Team Almeborg-Bornholm 14
76 Andreas SEROP LARSEN Team NBC Elite 13
77 Marius THERKILDSEN Team Giant Scatto U23 12
78 Nicklas BØJE PEDERSEN Team Giant Scatto U23 11
78 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
78 Christopher JUUL-JENSEN Orica BikeExchange (AUS) 11
81 Mikkel ELGAARD BAHNSEN Frederikshøj CC 10
82 Jakob FRANDSEN Team WeBike-CK Aarhus 9
82 Niklas LARSEN Team Virtu Pro-Veloconcept 9
82 Martin MORTENSEN One Pro Cycling (UK) 9
85 Morten HØBERG Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 8
85 Jimmi SØRENSEN coloQuick-CULT 8
85 Mathias BREGNHØJ Herning CK 8
88 Mads LILHOLM MEYER Vejle CK 7
88 Joakim BUKDAL Team Giant Scatto U23 7
90 Michael JÆGER Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 6
90 Nicolaj STEEN Team Virtu Pro-Veloconcept 6
90 Mathias KRIGBAUM Christina Jewelry Pro Cycling (TYS) 6
90 Marc HESTER Sorø BC 6
94 Nikolaj HENNING Odder CK 5
94 Sergio TU Team Giant Scatto U23 5
96 Anders HARDAHL Team Virtu Pro-Veloconcept 4
96 Jacob GYE MADSEN coloQuick-CULT 4
96 Thomas GULDHAMMER Vejle CK 4
99 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 3
99 Maximilian HOFFMANN coloQuick-CULT 3
99 Stig HEMMINGSEN Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 3
99 Daniel FALK ANDERSEN Hammel CK 3
99 Andreas BRANDT AIDEL Hammel CK 3
99 Casper MOLTKE STEEN Vejle CK 3
99 Asbjørn DALGAARD Vejle CK 3
99 Søren PEDERSEN Vejle CK 3
107 August MORS POULSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
107 Mikkel SKJELLERUP Odder CK 2
107 Mathias NORSGAARD JØRGENSEN SEG Racing Academy (HOL) 2
107 Jeppe AASKOV PALLESEN Hammel CK 2
107 Jonas NORDAL JAKOBSEN Hammel CK 2
107 Mikkel FENNEBERG Hammel CK 2
107 Mikkel DREYER NIELSEN Hammel CK 2
114 Kasper ANDERSEN Odder CK 1
114 Elias BUSK HELLESKOV Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
114 Mads OLANDER HJORT Team Almeborg-Bornholm 1
114 Joakim MIKKEL SVENSSON Team NBC Elite 1
114 Jacob KRUSE JENSEN Herning CK 1
114 Simon GAÁL Team Giant Scatto U23 1
114 Marcus BØNLYKKE Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
114 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
114 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1910 1
114 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 1
114 Nicolai CHRISTENSEN Amager CR 1
114 Casper JUEL JENSEN Hvidovre CK 1
114 John EBSEN One Pro Cycling (UK) 1
114 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Riwal Platform Cycling Team 1
114 Henrik ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 1
114 Emil WANG Team ABC Elite 1
114 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 1
114 Christian INGEMAN LINDQUIST Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
114 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 1
114 Frederik WILMANN coloQuick-CULT 1
114 Magnus BAK KLARIS SEG Racing Academy (HOL) 1
114 Jesper BUNDGÅRD VINKEL Riwal Platform Cycling Team 1
Feltet.dk's holdrangliste pr. 1. august 2016
1 Team Virtu Pro-Veloconcept 1014
2 Riwal Platform Cycling Team 866
3 Team Almeborg-Bornholm 791
4 coloQuick-CULT 436
5 Team WeBike-CK Aarhus 278
6 Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 220
7 Team Giant Scatto U23 112
8 Odder CK 99
9 Vejle CK 43
10 Frederikshøj CC 29
11 Herning CK 27
12 Team NBC Elite 14
13 Sorø BC 6
14 Hammel CK 4
15 Randers CK 1910 1
15 Hvidovre CK 1
15 Amager CR 1
15 Team ABC Elite 1
15 Team IBT Isolering - Ridley 1
Tællende løb marts-juli
19-03-2016 Rund um Ascheffel
20-03-2016 Giro Nortorf
02-04-2016 Næstved BC - Andersen Vinhandel Tempoløbet
02-04-2016 Sparekassen Thy-Løbet
03-04-2016 Næstved BC - LOXAM-løbet
03-04-2016 Skive CK
09-04-2016 Slagelse-løbet 2016
10-04-2016 ROCKWOOL-løbet 2016
10-04-2016 HAC-løbet 2016
16-04-2016 Sparekassen Vendsyssel-løbet, Hjørring
17-04-2016 Sparekassen Vendsyssel-løbet, Aalborg
23-04-2016 GP Herning
24-04-2016 Care Point Nyborg-løbet
24-04-2016 Greve CC Seniorløb
29-04-2016 GP Himmerland Rundt Made in Aars
30-04-2016 GP Viborg
01-05-2016 Rent Liv Løbet Skive
08-05-2016 Grenaa CC
14-05-2016 Designa-løbet / 1. afd. Marcello Bergamo Pinsecup
15-05-2016 JE.dk-løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Pinsecup
16-06-2016 Lindberg Sport-løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Pinsecup
21-05-2016 Nordic Sugar-løbet
22-05-2016 LFCK - CP Entrepriseløbet
22-05-2016 NCC-løbet / Jysk-fynsk mesterskab
27-05-2016 U23 DM Enkeltstart
28-05-2016 U23 DM
29-05-2016 Sønderborg CK
05-06-2016 Post Cup Bornholm
11-06-2016 Fyen Rundt
12-06-2016 GP Horsens Posten
12-06-2016 Ordrup CC
18-06-2016 DM Holdløb Powered by MENY
19-06-2016 Kolding BC
23-06-2016 DM Enkeltstart
26-06-2016 DM Linieløb
27-07-2016 - 31-07-2016 PostNord Danmark Rundt
Annonce
Annonce
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Tour of Estonia(2.1) 24/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 24/05-25/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce