Her samles alle resultaterne fra årets
EM på bane i belgiske Gent. De individuelle danske indsatser vil blive beskrevet andetsteds på FELTET.dk.
Elite parløb – 50 kilometer
1 Roger Kluge – Robert Bartko (Tyskland) 15
2 Sergey Kolesnikov – Alexey Shmidt (Rusland) 13
3 Danny Stam – Peter Schep (Holland) 10
4 Jiri Hochmann – Milan Kadlec (Tjekkiet) 9
5 Franco Marvulli – Alexander Aeschbach (Scweiz) 2
1 omgang efter 6 Kenny de Ketele – Tim Mertens (Belgien) 23
7 Rafal Ratajczyk – Lukasz Bujko (Polen) 13
8 Alex Buttazzoni – Angelo Ciccone (Italien) 12
9 Christian Grassmann – Leif Lampater (Tyskland) 8
10 Andreas Müller – Georg Tazreiter (Østrig) 3
3 omgange efter
11 Roman Maxinov – Leonid Krasnov (Rusland) 0
U23 parløb – 40 kilometer
1 Jan Dostal – Vojtech Hacecky (Tjekkiet) 16 points
2 Artur Ershov – Valery Kaykov (Rusland) 15
3 Kirill Baranov – Alexander Petrovskiy (Rusland) 12
4 Pim Lighart – Jeff Vermeulen (Holland) 11
5 Morgan Kneisky – Julien Duval (Frankrig) 8
6 Tristan Marguet – Loic Perizzolo (Schweiz) 7
7 Jochen de Weer – Gijs van Hocke (Belgien) 5
8 Theo Reinhardt – Thomas Juhas (Tyskland) 5
9 Philip Nielsen – Christian Ranneries (Danmark) 3
10 Elia Viviani – Thomas Alberio (Italien) 2
11
Silvan Dillier –
Claudio Imhof (Schweiz) 2
12 Michael Vingerling – Nick Stöpler (Holland) 2
13 Tino Thomel – Bastian Faltin (Tyskland) 0
14 Mickael Jeannin – Kevin Fouache (Frankrig) 0
Resultat Tempo-Omnium Herre
1 afdeling – 10 km Scratch
1 Rafael Ratajczyk – Polen 15 points
2 Unai Elorriaga –
Spanien 12
3 Tim Veldt – Holland 10
4 Tim Mertens – Belgien 9
5 Robert Bartko – Tyskland 8
6 Franco Marvulli – Schweiz 7
7 Andreas Müller – Østrig 6
8 Angelo Ciccone - Italien 5
9 Jiri Hochmann – Tjekkiet 4
10 Steve Schets – Belgien 3
11 Philip Nielsen – Danmark 2
12 Georg Tazreiter – Østig 1
…
19 Christian Ranneries – Danmark
2 afdeling – Udskilningsløb
1 Rafael Ratajczyk – Polen 15 points
2 Robert Bartko – Tyskland 12
3 Franco Marvulli – Schweiz 10
4 Jiri Hochmann – Tjekkiet 9
5 Angelo Ciccone – Italien 8
6 Tim Mertens – Belgien 7
7 Andreas Müller – Østrig 6
8 Unai Elorriaga – Spanien 5
9 Steve Schets – Belgien 4
10 Yoeri Havik – Holland 3
11 Milan Kadlec – Tjekkiet 2
12 Christian Ranneries 1
…
17 Philip Nielsen – Danmark
3 afdeling Pointsløb
1 Andreas Müller – Østrig 15
2 Eloy Teruel – Spanien 12
3 Jiri Hochmann – Tjekkiet 10
4 Ivan Kovalev – Rusland 9
5 Unai Elorriaga – Spanien 8
6 Yoeri Havik – Holland 7
7 Tim Mertens – Belgien 6
8 Milan Kadlec – Tjekkiet 5
9 Rafael Ratajczyk – Polen 4
10 Robert Bartko – Tyskland 3
11 Angelo Ciccone – Italien 2
12 Georg Tazreiter – Østrig 1
…
13 Philip Nielsen – Danmark
19 Christian Ranneries – Danmark
4 afdeling – 3 kilometerforfølgelsesløb
1 Rafael Ratajczyk – Polen 15 points
2 Robert Bartko – Tyskland 12
3 Jiri Hochmann – Tjekkiet 10
4 Unai Elorriaga – Spanien 9
5 Tim Mertens – Belgien 8
6 Angelo Ciccone – Italien 7
7 Andreas Müller – Østrig 6
8 Franco Marvulli – Schweiz 5
Samlet slutstilling
1 Rafael Ratajczyk – Polen 49 points
2 Robert Bartko – Tyskland 35
3 Unai Elorriaga – Spanien 34
4 Andreas Müller – Østrig 33
5 Jiri Hochmann – Tjekkiet 33
6 Tim Mertens – Belgien 30
7 Angelo Ciccone – Italien 22
8 Franco Marvulli – Schweiz 22
…
16 Philip Nielsen – Danmark 2
17 Christian Ranneries – Danmark 1
Derny Finale – 30 kilometer
1 Kenny de Ketele – Belgien (Michel Vaarten)
2 Matthe Pronk – Holland (Joop Ziljaard)
3 Roger Kluge – Tyskland (Peter Bauerlein)
4 Alessandro de Marchi – Italien (Cordiano Dagnioni)
5 Andreas Graf – Østrig (Andre de Raedt)
6 Tim Van der Zanden – Holland (Cees Stam)
7
Kristof Goddaert – Belgien (Erwin Schoefs)
Udg. Matthieu Ladagnous – Frankrig (Raymond Persyn)
Resultat Sprinter-Omnium Herre
1 afdeling – 200 meter
1 Lukasz Kwiatkowski – Polen 15 points
2 Francois Pervis – Frankrig 12
3 Andriy Vynokurov –
Ukraine 10
4 Denis Spicka – Tjekkiet 9
5 Kamil Kucczynski – Polen 8
6 Christos Volikakis – Grækenland 7
7 Quentin Lafargue – Frankrig 6
8 Andrey Kubeev – Rusland 5
9 Francesco Ceci – Italien 4
10 Filip Ditzel – Tjekkiet 3
11 Clemens Selzer – Østrig 2
12 Yevhen Bolibrukh – Ukraine 1
2 afdeling – Udskilningsløb
1 Francois Pervis – Frankrig 15 points
2 Denis Spicka – Tjekkiet 12
3 Kamil Kuczynski – Polen 10
4 Quentin Lafargue – Frankrig 9
5 Clemens Selzer – Østrig 8
6 Andriy Vynokurov – Ukraine 7
7 Yevhen Bolibrukh – Ukraine 6
8 Francesco Ceci – Italien 5
9 Filip Ditzel – Tjekkiet 4
10 Christos Volikakis – Grækenland 3
10 Andrey Kubeev – Rusland 3
12 Daniel Baldauf – Østrig 1
3 afdeling – Keirin
1 Denis Spicka – Tjekkiet 15 points
2 Quentin Lafargue – Frankrig 12
3 Filip Ditzel – Tjekkiet 10
4 Francois Pervis – Frankrig 9
5 Christos Volikakis – Grækenland 8
6 Andriy Vynokurov – Ukraine 7
7 Kamil Kuczynski – Polen 6
8 Sotirios Bretas – Grækenland 5
9 Francesco Ceci – Italien 4
10 Yevhen Bolibrukh – Ukraine 3
11 Clemens Selzer – Østrig 2
12 Lukasz Kwiatkowski – Polen 1
4 afdeling – Sprint
1 Denis Spicka – Tjekkiet 15 points
2 Andriy Vynokurov – Ukraine 12
3 Lukasz Kwiatkowski – Polen 10
4 Francois Pervis – Frankrig 9
5 Kamil Kuczynski – Polen 8
6 Francesco Ceci – Italien 7
7 Christos Volikakis – Grækenland 6
8 Filip Ditzel – Tjekkiet 5
9 Quentin Lafargue – Frankrig 4
10 Clemens Selzer – Østrig 3
11 Yevhen Bolibrukh – Ukraine 2
12 Andrey Kubeev – Rusland 1
Samlet slutstilling 1 Denis Spicka – Tjekkiet 51 points
2 Francois Pervis – Frankrig 45
3 Andriy Vynokurov – Ukraine 36
4 Kamil Kuczynski – Polen 32
5 Quentin Lafargue – Frankrig 31
6 Lukasz Kwiatkowski – Polen 26
7 Christos Volikakis – Grækenland 24
8 Filip Ditzel – Tjekkiet 22
9 Francesco Ceci – Italien 20
10 Clemens Selzer – Østrig 15
Resultat Tempo-Omnium Damer
1 afdeling – Scratch
1 Mona Baccaille – Italien 15 points
2 Evgenia Romanyuta – Rusland 12
3
Jarmila Machacova – Tjekkiet 10
4 Leire Olaberria – Spanien 9
5 Kelly Druyts – Belgien 8
6 Lada Kozlikova – Tjekkiet 7
7 Jolien D’Hoore – Belgien 6
8 Amy Pieters – Holland 5
9 Valentina Scandolara – Italien 4
10
Alzbeta Pavlendova – Slovakiet 3
11 Hannah Mayho – Storbritannien 2
12
Fiona Dutriaux – Frankrig 1
2 afdeling – Udskilningsløb
1 Evgenia Romanyuta – Rusland 15 points
2 Mona Baccaille – Italien 12
3 Jolien D’Hoore – Belgien 10
4 Hannah Mayho – Storbritannien 9
5 Kelly Druyts – Belgien 8
6 Malgorzata Wojtyra – Polen 7
7 Lada Kozlikova – Tjekkiet 6
8 Jarmila Machacova – Tjekkiet 5
9 Alzbeta Pavlendova – Slovakiet 4
10 Danielle King – Storbritannien 3
11 Amy Pieters – Holland 2
12 Valentina Scandolara – Italien 1
3 afdeling – Pointsløb
1 Elissavet Chanti – Grækenland 15 points
2 Fiona Dutriaux – Frankrig 12
3 Jarmila Machacova – Tjekkiet 10
4 Evgenia Romanyuta – Rusland 9
5 Jolien D’Hoore – Belgien 8
6 Danielle King – Storbritannien 7
7 Kelly Druyts – Belgien 6
8 Leire Olaberria – Spanien 5
9 Mona Baccaille – Italien 4
10 Malgorzata Wojtyra – Polen 3
11 Lada Kozlikova – Tjekkiet 2
12 Svetlana Pauliukaite – Litauen 1
4 afdeling – 2 kilometer forfølgelsesløb
1 Jolien D’Hoore – Belgien 15 points
2 Lada Kozlikova – Tjekkiet 12
3 Leire Olaberria – Spanien 10
4 Kelly Druyts – Belgien 9
5 Jarmila Machacova – Tjekkiet 8
6 Evgenia Romanyuta – Rusland 7
7 Elissavet Chanti – Grækenland 6
8 Mona Baccaille – Italien 5
Samlet slutstilling
1 Evgenia Romanyuta – Rusland 43
2 Jolien D’Hoore – Belgien 39
3 Mona Baccaille – Italien 36
4 Jarmila Machacova – Tjekkiet 33
5 Kelly Druyts – Belgien 31
6 Lada Kozlikova – Tjekkiet 27
7 Leire Olaberria – Spanien 24
8 Elissavet Chanti – Grækenland 21
9 Fiona Dutriaux – Frankrig 13
10 Hannah Mayho – Storbritannien 11
Resultat Sprinter-Omnium Damer
1 afdeling – 200 meter
1 Simona Krupeckaite – Litauen 15 points
2 Olga Streltsova – Rusland 12
3 Viktoria Baranova – Rusland 10
4 Agnes Ronner – Holland 9
5 Helena Casas Roige – Spanien 8
6 Renata Dabrowska – Polen 7
7 Gintare Gaivenyte – Litauen 6
8 Ageliki Koutsonikoli – Grækenland 5
9 Jennifer O’Reilly – Irland 4
10 Eleni Klapanara – Grækenland 3
2 afdeling – Udskilningsløb
1 Simona Krupeckaite – Litauen 15 points
2 Viktoria Baranova – Rusland 12
3 Agnes Ronner – Holland 10
4 Olga Streltsova – Rusland 9
5 Ageliki Koutsonikoli – Grækenland 8
6 Renata Dabrowska – Polen 7
7 Gintare Gaivenyte – Litauen 6
8 Jennifer O’Reilly – Irland 5
9 Helena Casas Roige – Spanien 4
10 Eleni Klapanara – Grækenland 3
3 afdeling – Keirin
1 Simona Krupeckaite – Litauen 15 points
2 Olga Streltsova – Rusland 12
3 Viktoria Baranova – Rusland 10
4 Helena Casas Roige – Spanien 9
5 Ageliki Koutsonikoli – Grækenland 8
6 Eleni Klapanara – Grækenland 7
7 Gintare Gaivenyte – Litauen 6
8 Renata Dabrowska – Polen 5
9 Agnes Ronner – Holland 4
10 Jennifer O’Reilly – Irland 3
4 afdeling – Sprint 1 Simona Krupeckaite – Litauen 15 points
2 Olga Streltsova – Rusland 12
3 Agnes Ronner – Holland 10
4 Viktoria Baranova – Rusland 9
5 Helena Casas Roige – Spanien 8
6 Ageliki Koutsonikoli – Grækenland 7
7 Gintare Gaivenyte – Litauen 6
8 Renata Dabrowska – Polen 5
9 Eleni Klapanara – Grækenland 4
10 Jennifer O’Reilly – Irland 3
Samlet slutstilling
1 Simona Krupeckaite – Litauen 60 points
2 Olga Streltsova – Rusland 45
3 Viktoria Baranova – Rusland 41
4 Agnes Ronner – Holland 33
5 Helena Casas Roige – Spanien 29
6 Ageliki Koutsonikoli – Grækenland 28
7 Gintare Gaivenyte – Litauen 24
8 Renata Dabrowska – Polen 24
9 Eleni Klapanara – Grækenland 17
10 Jennifer O’Reilly – Irland 15