Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Feltet.dk

Christopher Juul-Jensen vinder A-ranglisten 2015

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

22.09.2015 kl. 12:56 af Emil Brix Christensen.

Tinkoff-Saxo-rytteren kan ikke længere hentes bagfra af sine nærmeste forfølgere. TREFOR - Blue Water kan i realiteten heller ikke trues som vinder af holdranglisten.

Det der skulle have været tre, blev til et. Aflysninger ramte såvel CC Gladsaxes som Rødekro CC's planlagte løb henover weekenden, og efterlod Kvickly Odder Løbet som det eneste tællende til Feltet.dk's A-rangliste. Eftersom samme skæbne er overgået Greve CC's løb 3. oktober, er vi nu pludselig nede på kun to resterende løb, der er pointgivende til A-ranglisten.

 

Hermed er feltet af folk, der endnu har en matematisk chance for at nå førstepladsen skåret ned til én sølle rytter - Alexander Kamp. Denne er som bekendt travlt optaget af U23 VM i Richmond i disse dage, og deltager selvsagt ikke i de kommende to A-løb på dansk grund lørdag og søndag.

 

Vi kan derfor allerede nu udråbe Christopher Juul-Jensen som vinder af Feltet.dk's A-rangliste årgang 2015. Sejren er ikke overraskende grundlagt på den flotte DM-titel i enkeltstart samt et forrygende Post Danmark Rundt.

 

På holdranglisten har vi reelt også fundet den endelige triumfator. Team TREFOR - Blue Water er efterhånden på komfortabel afstand af Team coloQuick. 190 points lyder forspringet på, og med 198 points tilbage at køre om skal coloQuick besætte samtlige pladser fra et til femten i Tønder og Bov for at gå forbi. Så mange ryttere har de grønblusede trods alt ikke til rådighed. Dermed er det en kendsgerning, at TREFOR - Blue Water hjemfører titlen som vinder af holdranglisten 2015.

 

Feltet.dk's A-rangliste pr. 22. sep. 2015

1 Christopher JUUL-JENSEN Tinkoff - Saxo 498
2 Alexander KAMP Team coloQuick 478
3 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 403
4 Matti BRESCHEL Tinkoff - Saxo 380
5 Lars BAK Lotto Soudal 370
6 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 330
7 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 292
8 Magnus CORT Orica-Greenedge 255
9 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 245
10 Mark SEHESTED PEDERSEN Team TREFOR - Blue Water 236
11 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 154
12 Michael MØRKØV Tinkoff - Saxo 152
13 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 146
14 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 143
15 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 134
16 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 132
17 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
18 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 121
19 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 118
20 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 116
21 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 108
22 Martin MORTENSEN CULT Energy Pro Cycling 107
23 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 104
24 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 100
25 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 99
26 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 94
27 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 84
27 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 84
29 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 81
29 Rasmus BØGH WALLIN Team Soigneur - FBL 81
31 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 79
32 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 78
33 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 77
34 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 75
35 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 74
36 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 69
37 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 68
38 Rasmus Christian QUAADE CULT Energy Pro Cycling 67
39 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 65
40 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 63
41 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 61
42 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 60
43 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 59
44 Marc HESTER One Pro Cycling 56
45 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 55
46 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 53
47 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 45
48 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
49 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 42
49 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 42
51 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 40
52 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 39
53 Mads CORELL Team coloQuick 38
54 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 37
55 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 33
56 Emil WANG Team ABC Elite 31
57 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 30
58 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 27
58 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 27
60 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 26
60 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 26
60 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 26
63 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
63 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
65 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 24
65 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 24
67 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 22
67 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 22
69 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
70 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
70 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 20
70 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 20
70 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 20
74 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 18
75 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 17
76 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 16
76 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 16
78 Mikkel BAHNSEN Randers CK 15
78 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 15
80 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
81 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
81 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
81 Erik LAHM Odder CK 13
84 Torkil VEYHE Odder CK 12
84 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
84 Lasse NORMAN HANSEN Team Cannondale - Garmin 12
87 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
87 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
87 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 11
87 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 11
91 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 10
92 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 9
92 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
94 Frederik ZEUNER Herning CK 8
94 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
94 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
94 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
94 Michael GAMST ABC 8
94 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 8
94 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 8
101 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 7
101 Rasmus GINNERUP Randers CK 7
101 Niklas EG Herning CK 7
104 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 6
104 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 6
104 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
104 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 6
104 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 6
109 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
109 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
109 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
109 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
109 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
109 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
109 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
109 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
117 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
117 Anders KROGH JENSEN Randers CK 4
117 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
117 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 4
121 Stefan LINNE JØRGENSEN Team IBT Isolering - Ridley 3
121 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 3
121 Thomas EDEMANN JENSEN Team Jutlander Bank 3
124 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
124 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
124 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
124 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
124 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 2
124 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 2
124 Marius THERKILDSEN Herning CK 2
131 Mark ELLEGAARD Team IBT Isolering - Ridley 1
131 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
131 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
131 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
131 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
131 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
131 Kristoffer STAMPE Team Soigneur - FBL 1
131 Jacques STILLING Randers CK 1
131 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN Team Almeborg-Bornholm 1
131 Eskil VAMMEN Team WeBike-CK Aarhus 1
131 Emil TOUDAL Team Almeborg-Bornholm 1

 

Feltet.dk's holdrangliste pr. 22. sep. 2015

1 Team TREFOR - Blue Water 1517
2 Team coloQuick 1350
3 CULT Energy Pro Cycling 717
4 Riwal Platform Cycling Team 693
5 Team Almeborg-Bornholm 542
6 Team Soigneur - FBL 160
7 Team Jutlander Bank 156
8 Team ABC Elite 102
9 Team IBT Isolering - Ridley 82
10 Odder CK 54
11 Randers CK 39
12 Kalundborg CC 24
13 Team WeBike-CK Aarhus 23
14 Herning CK 22
15 Team Ltech 10
16 Amager CR 8
16 ABC 8
18 Aalborg CR 6
18 Frederikshøj Cycling Club 6
20 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
21 Hvidovre CK 2
21 C.C. Gladsaxe 2

 

Tællende løb til Feltet.dk's A-rangliste

28-03-2015 Rund um Ascheffel
29-03-2015 Giro Nortorf
11-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - CCH Linieløbet
12-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - Aalborg CR
18-04-2015 NBC - LexJuris Tempoløbet
18-04-2015 Hobro-løbet 
19-04-2015 NBC - LOXAM-løbet
25-04-2015 GP Herning / Post Cup 1. afd.
26-04-2015 Agro Top Løbet
01-05-2015 GP Viborg
02-05-2015 GP Himmerland Rundt - Made in Aars
03-05-2015 Rent Liv Løbet Skive
03-05-2015 Skoda Løbet
09-05-2015 ABC
09-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - enkeltstart
10-05-2015 Sjællandske mesterskaber - linieløb
10-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - linieløb
17-05-2015 DGI Stjerneløb
23-05-2015 Sydkysten Cycling Team
23-05-2015 Designa Løbet / 1. afd. Marcello Bergamo Cup
24-05-2015 JE.dk Herning løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Cup
25-05-2015 Lindberg Sport Løbet - Hammel / 3. afd. Marcello Bergamo Cup
30-05-2015 Nakskov CC - Enkeltstart / Post Cup 2. afd.
31-05-2015 LFCK - CP Entreprises åbne landevejsløb 2015
31-05-2015 Grenå CC
05-06-2015 U23 DM Enkeltstart
06-06-2015 Nishiki-løbet 2015
07-06-2015 U23 DM
13-06-2015 CK Aarhus
13-06-2015 GP Horsens Posten
14-06-2015 Ordrup CC Åbne Løb
14-06-2015 Fyn Rundt
20-06-2015 DM Holdløb
21-06-2015 Sparekassen Thy Løbet / Post Cup 3. afd.
25-06-2015 DM Enkeltstart
28-06-2015 DM Linieløb
30-07-2015 - 02-08-2015 Randers Bike Week
04-08-2015 - 08-08-2015 Post Danmark Rundt
15-08-2015 Amager Cykelrings jubilæumsløb
15-08-2015 Poul Erik Bech Løbet 2015
16-08-2015 NCC Løbet 2015
23-08-2015 Sønderborg CK / Post Cup 4. afd.
29-08-2015 Vejle CK
30-08-2015 DeFeet Løbet, Politiets CA
05-09-2015 Lyngby CC
06-09-2015 Roskilde Cykle Ring
13-09-2015 CC Hillerød / Post Cup Finale
13-09-2015 Post Cup Samlet
20-09-2015 Kvickly Odder Løbet 2015*
26-09-2015 Tønder ACR Sapa Løbet 2015
27-09-2015 BOV LØBET 2015

 

*Senest opdateret

 

SENESTE

Vis valgte

LØRDAG

Vis valgte

FREDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk