Rytterne skulle køre 33,55 km og allerede tidligt på enkeltstarten viste australske Cameron Meyer, at han var klar til
VM og ville vinde medalje. Meyer var markant bedre end de øvrige tider i et langt stykke tid, men tyske Patrick Gretsch skubbede Cameron Meyer af stolen i hotseat området, da han kørte ind i bedste tid, og så var der kun den italienske hjemmebanefavorit Adriano Malori, som kunne snuppe guldet, og det gjorde Adriano Malori til hjemmepublikummets store jubel.
Daniel Kreutzfeldt sluttede som bedste dansker på en 16. plads, imens den danske U23-mester Michael Færk sluttede omkring nummer 30.
Resultat
1 Adriano Malori - Italien 41.35.98 (48.389 km/t)
2 Patrick Gretsch - Tyskland 0.49.67
3 Cameron Meyer - Australien 1.04.36
4 Marcel Wyss - Schweiz 1.11.56
5 Stefano Borchi - Italien 1.24.31
6 Peter Stetina - USA 1.24.58
7 Kristjan Koren - Slovenien 1.24.83
8
Rui Costa - Portugal 1.26.83
9 Andreas Henig - Tyskland 1.32.71
10 Artem Ovechkin - Rusland 1.37.51
11 Jaime Suaza - Colombia 1.40.44
12 Tony Gallopin - Frankrig 1.48.20
13 Kononenko M -
Ukraine 1.48.96
14 Duarte Arevalo - Colombia 1.49.12
15 Johan Lindgren - Sverige 1.49.54
16 Daniel Kreutzfeldt - Danmark 1.51.55
17 Serrano Fernandeeszp -
Spanien 1.54.40
18 Dennisned Van Winden - Holland 1.55.63
19 Travis Meyer - Australien 1.58.08
20 David Veilleux - Canada 2.08.72
21 Nicolas Boisson - Frankrig 2.11.58
22 Gatis Smukulis - Letland 2.12.81
23 Jan Ghyselinck - Belgien 2.21.56
24 Gert Joeaar - Estland 2.23.28
25 Amador Bikkazakocvrac - Ukraine 2.25.44
26 Navardauskas - Litauen 2.26.78
27 Siarhei Papok - Hviderusland 2.27.13
28 Ervin Korts-Laur - Estland 2.30.29
29 Matthias Brandle - Østrig 2.32.62
30 Michael Færk Christensen - Danmark 2.38.64
31 Martin Hacecky - Tjekkiet 2.40.52
32 Dmitry Sokolov - Rusland 2.44.38
33 Russell Hampton - Storbritannien 2.48.98
34 Arturo Mora Ortiz - Spanien 2.50.89
35 Andrei Krasilnikau - Hviderusland 2.53.37
36 Alex Dowsett - Storbritannien 2.59.17
37 Martijn Keizer - Holland 3.03.33
38 Gabor Fejes - Ungarn 3.06.48
39 Eric Boily - Canada 3.09.76
40 Gideoni Monteiro - Brasilien 3.11.63
41 Clinton Avery - New Zealand 3.18.13
42 Van Garderen T - USA 3.21.06
43 Mukhamedov T - Usbekistan 3.23.94
44 Kostelnicak M - Slovakiet 3.44.24
45 Dmitriy Gruzdev - Kasakhstan 3.48.86
46 Vitor Rodrigues - Portugal 3.53.67
47 Trautmanis M - Letland 4.26.25
48 Nicolas Schnyder - Schweiz 4.30.91
49 Vadim Izotov - Kasakhstan 4.33.59
50 Pantano Gomez J - Colombia 4.41.89
51 Joze Jovanov - Makedonien 5.02.42
52 Mastrangelo R - Argentina 5.06.06
53 Godoy S - Argentina 5.14.26
54 Belmokhtar A - Algeriet 5.19.44
55 Kratochvila J - Tjekkiet 5.29.97
56 Victor Mironov - Moldova 5.56.70
57 Jakub Novak - Slovakiet 6.08.32
58 Siskevicius E - Litauen 6.15.64
59 Ahmad Lutfi M - Malaysia 7.13.50
60 Tamas Iszkadi - Ungarn 8.27.62
DNF Sergiu Cioban - Moldova
DNF Ole Jorgen Jensen - Norge
DNS Hossein Nateghi - Iran
DNS Marco Coledan - Italien