Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I september-cuppen In2ZYM-Xtreme cup havde Jesper Odgaard lagt sig i front efter de to første afdelinger, men efter weekendens to afdelinger nærmer Christian Moberg sig med hastige skridt.
Annonce
Det er stadig Jesper Odgaard (Team Designa Køkken-Knudsgaard), der er i front af In2ZYM-Xtreme cuppen 2014 efter weekendens afdelinger i går i Esbjerg og i dag i Odder, men føringen er skrumpet ind til blot ni point, efter at Christian Moberg (CULT Energy Vital Water) vandt afdelingen i Esbjerg i går og blev nummer to i dag, og Odgaard kun fik ganske få point i går.
CULT Energy Vital Water viste især deres styrke ved dagens løb i Odder, da de blev nummer et, to og tre, og Team Designa Køkken-Knudsgaard, der ellers havde domineret de første to afdelinger, kom til kort i sidevinden.
Odgaard har nu 103 point, mens Moberg scorede hele 94 i de to løb i denne weekend. Bag ham er der et stykke vej til de næste, da Christoffer Lisson (Team Designa Køkken-Knudsgaard) på tredjepladsen blot har 60 point. Team Designa Køkken-Knudsgaard og CULT Energy Vital Water har nu indtaget hele top fem i den samlede stilling.
Jesper Odgaard vandt cuppen samlet sidste år, så det bliver spændende at se, om han kan holde føringen. De sidste to afdelinger køres næste weekend - femte afdeling lørdag i Tønder og finaleløbet søndag i Bov.
Samlet stilling i In2ZYM-Xtreme Cup 2014
1 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken - Knudsgaard 103
2 Christian Moberg Jørgensen CULT Energy Vital Water 94
3 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard 60
4 Dennis Herforth Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard 55
5 Lasse Bøchmann CULT Energy Vital Water 52
6 Emil Bækhøj Halvorsen Riwal Platform Cycling 51
7 Jacques Stilling Randers Cykleklub af 1910 50
8 Jacob Gye Madsen Team Designa Køkken - Knudsgaard 50
9 Michael Reihs CULT Energy Vital Water 50
10 Andreas Holm Gylling Team Jutlander Bank 37
11 Rasmus Mygind Team TREFOR - Blue Water 36
12 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard 35
13 Emil Wårsøe Team Designa Køkken - Knudsgaard 35
14 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Riwal Platform Cycling 25
15 Rasmus Sterobo CULT Energy Vital Water 25
16 Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken - Knudsgaard 24
17 Mikkel Bahnsen Randers Cykleklub af 1910 19
18 Magnus Fåglum Karlsson Team Ringerrike Kraft 18
19 Rasmus Fjordside Lerhmann Odder Cykel Klub 17
20 Eskil Vammen Cykelklubben Aarhus 16
21 Kasper Linde Jørgensen Riwal Platform Cycling 14
22 Martin Grøn Riwal Platform Cycling 14
23 Mathias Christensen Odder Cykel Klub 14
24 Nils Lau Nyborg Broge Randers Cykleklub af 1910 14
25 Martin Mortensen CULT Energy Vital Water 14
26 Anders Krogh Jensen Randers Cykleklub af 1910 13
27 Thomas Guldhammer Vejle Cykel Klub 13
28 Mads Hardahl Aalborg Cykle-Ring 13
29 Michael Cabel Svendgaard CULT Energy Vital Water 13
30 Mads Lilholm Meyer Team Designa Køkken - Knudsgaard 12
31 Morten Gadgaard Herning Cykle klub 12
32 Nicolaj Steen Horsens Amatør Cykleklub 12
33 Magnus Cort Nielsen CULT Energy Vital Water 12
34 Jeppe Norup Dal Cykle Klubben Aarhus 11
35 Troels Vinter CULT Energy Vital Water 11
36 Kasper Asgreen Odder Cykel Klub 10
37 Mads Baadgaard Rahbek Team TREFOR - Blue Water 9
38 Asger Kolding Aalborg Cykle-Ring 7
39 Nikolaj Henning Team Jutlander Bank 7
40 Alexander Brøchner Odder Cykel Klub 7
41 Daniel Foder Team TREFOR - Blue Water 7
42 Pontus Kastemeyr C.K. Bure 6
43 Mathias Lisson Bornholm Pro Cycling 5
44 Torkil Veyhe Odder Cykel Klub 5
45 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart Cykel Club 4
46 Jens Møller Pedersen Randers Cykleklub af 1910 4
47 Joakim Mikkel Svensson C.C. Gladsaxe 3
48 Jesper Hansen Team Designa Køkken - Knudsgaard 3
49 Nicolai Jørgensen Team Jutlander Bank 2
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce