Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Den hjemlige mountainbike-sæson blev i dag officielt indledt med årets første DCU-licensløb, som blev kørt i Vejle. Bedst hos herrerne var Benjamin Justesen, mens Helle Haugaard Jessen og Mikkel Juhler vandt hos henholdsvis damerne og i U19.
Annonce
Herre A
1 Benjamin Justesen - Team Giant international 7 1.36.55
2 Thomas Bonne - HMTBK 7 1.39.03
3 Martin Larsen - Team Webike DMK 7 1.40.07
4 Alexander Laugensen - Gl. Rye MTB 7 1.41.19
5 Casper Saltoft - Holbæk cykelsport - Scott R. 7 1.43.10
6 Klaus Nielsen - Team Giant 7 1.43.58
7 Jacob Lykke - PRONGHORN RACING 27.5 7 1.44.32
8 Jesper Trans - Morsø CK 7 1.47.50
9 Martin Eckerberg Bisgaard - Holstebro CC 7 1.48.09
10 Simon Qvortrup - MTBK-Silkeborg 7 1.48.47
11 Henrik Fiskådal - Kristiansands Cykleklubb 7 1.48.50
12 Thomas Trans - Morsø CK 7 1.48.55
13 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 7 1.48.58
14 Ole Jespersen - Holstebro CC 7 1.49.41
15 Carsten Christensen - MCV 7 1.50.06
16 Christian Sloth Christensen - Varde Cykelklub 7 1.52.16
17 Esben Theibel - Aarhus 1900 MTB 6 1.39.47
18 Benni Andersen - Varde Cykelklub 6 1.40.09
19 Mikkel Hyldig - Team Rask Cykler 6 1.40.38
20 Kasper Svensen - Pronghorn Rasing 27,5 5 1.17.25
21 Michael Mølbæk - Giant Dealer team 3 46.10
22 Adrian Hilde - KCK Kristiandsands Cykle Kl. 3 51.01
Herre B
1 Rasmus Bjørn Jensen - DMK SRAM 7 2.03.11
2 Simon Berg - Varde Cykelklub 6 1.32.52
3 Carsten Pedersen - B.O cykler/Scott. Nykøbing . 6 1.33.33
4 Gert Klarskov Petersen - Aarhus 1900 MTB 6 1.34.47
5 Gustav Lauritzen - DMK 6 1.35.06
6 Anders Bisgaard - Rold Skov MTB 6 1.36.56
7 Emil Brandt - HMTBK 6 1.37.03
8 Frederik Thue Andersen - DMK SRAM 6 1.37.40
9 Henrik Kirk - Aarhus 1900 MTB 6 1.38.45
10 Sigurd Klemmensen - Varde Cykelklub 6 1.40.12
11 Ulrik Broge - MTBK - Silkeborg 6 1.41.25
12 Jannik kryger Jørgensen - DMK SRAM 6 1.42.07
13 Simon Rytoft - MTB klub Silkeborg 6 1.42.35
14 Rasmus Sørensen - MTB Kolding 6 1.42.50
15 Kasper Sømod - MTBkolding 6 1.43.50
16 Emil Berg - Cycling Nord 6 1.43.54
17 Martin Bach Thomsen - MTB Randers 6 1.45
18 Jeppe Skovbjerg - Cykling Odense 6 1.45.54
19 Nicolai Rosenkilde - Cycling Nord 6 1.49.08
Herre C
1 Niels Jørgensen - Varde Cykelklub 5 1.18.46
2 Asger Givskov Jørgensen - Århus 1900 MTB 5 1.19.48
3 Les Ager - Fredericia CC 5 1.20.58
4 Nicklas Bols - Rold Skov MTB 5 1.21.02
5 Lasse Sommer - MTB Randers 5 1.22.13
6 Peter Carstensen - Cykling Odense 5 1.22.20
7 Kim Johannsen - Cykling Odense 5 1.24.43
8 Jesper Kjær Nielsen - Cycling Nord 5 1.24.48
9 Søren Østergaaer Jepsen - Varde Cykelklub 5 1.24.54
10 Jesper Fjordside Korsgaard - Aarhus 1900 MTB 5 1.25.08
11 Thomas Schjermer - MTBK-Silkeborg 5 1.25.13
12 Mats Svendsen - Roldskov MTB 5 1.25.21
13 Frederik Jørgensen - RMK 5 1.25.34
14 Rasmus Lykkegård - Rold Skov MTB 5 1.26.09
15 Mikael Aakmann Pedersen - Morsø Cykelklub 5 1.26.10
16 Morten Svangren Bodilsen - Aarhus 1900 MTB 5 1.27.40
17 Daniel Lehaci - MCV 5 1.27.55
18 Jens Andersen - MCV 5 1.27.55
19 Lars Mølgaard - LCK 5 1.28.09
20 Niels Bjørnsteen - MCV 5 1.29.06
21 Lars Ron Møller - LCK 5 1.29.18
22 Torben Jørgensen - Lemvig Cykle Klub MTB 5 1.29.44
23 Simon Nielsen - Grenaa 5 1.30.27
24 Erik Muldbjerg Sørensen - MCV 5 1.31.12
25 Rasmus Vester - Århus 5 1.31.32
26 Eigil Leegaard - Lido Fitness Outdoor 5 1.31.43
27 Jakob Holst bak - - 5 1.33.39
28 Thomas Bach - MTB Randers 5 1.33.45
29 Lars Steffensen - RyCC 5 1.35.30
30 Lasse Jung Nielsen - MTBK-Silkeborg 5 1.36.18
31 Morten Dommerbye - MTB Randers 5 1.38.12
32 Hans Peter Skov - Mountainbike Club Vejle 5 1.42
33 Teddy Pedersen - MTB Randers 5 1.44.11
34 Esben Nørtoft - Kollemorten-Entreprenør.dk 4 1.13.53
35 Dennis Kvist Rasmussen - MCV 4 1.15.58
36 Jakob Madsen - MCV 4 1.22.50
37 Krister Kirk - Hammel Cykel Klub 4 1.25.06
38 Jacob Egsgaard - Egsgaard 4 1.27.57
39 Claus Sonnichsen - MTB Kolding 4 1.30.30
40 Rune Madsen - MCV 4 1.36.40
41 Jacob Schrøder Hansen - Cykling-Fyn 3 1.11.18
42 Jesper Dollerup - Slagelse mtb 3 54.14
43 Mads Christensen - Morsø Cykelklub 2 35.41
44 Mikkel Hou - Team Barneleg Cycling 1 17.47
45 Nicolai Linde - Lido Outdoor 1 20.10
46 Christian Hjuler Jensen - MTB Kolding 1 26.04
Dame A
1 Helle Haugaard Jessen - MTBK-Silkeborg 5 1.24.35
2 Maj Thomsen - CyclingNord 5 1.30.36
3 Sanne Svendsen - Cycling Nord/Aalborg MTB ud. 5 1.32.55
4 Sara Zenia Bartel - Varde Cykelklub 5 1.33.34
Dame B
1 Sandy Vossen Rasmussen - MTB Kolding 4 1.27.27
2 Freja Klemmensen - Varde Cykelklub 4 1.32.24
H40
1 Christian Høgh - PRONGHORN RACING 27.5 6 1.33.16
2 Ulrik Andreassen - DMK 6 1.35.13
3 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 6 1.36.37
4 Frank Hjorth - RMK 6 1.37.30
5 Jurgen Janssen - sjørring cyckel club 6 1.39.02
6 Rene Bergholt - Varde Cykelklub 6 1.40.14
7 Steffen Søvsø - MTB Randers 6 1.41.17
8 Ole Iversen - Holbæk Cykelsport 6 1.41.23
9 Dennis Pedersen - Varde Cykelklub 6 1.41.36
10 Jens Fisker - Cykling Odense 6 1.41.57
11 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub 6 1.42.10
12 Per Dyreborg Jensen - Holstebro CC 6 1.42.15
13 Jens-Kristian Jensen - DMK 6 1.42.30
14 Tommy Steen - MTB Randers 6 1.43.01
15 Morten Olsen - Lemvig CK 6 1.43.59
16 Henrik Tychsen - MTB Randers 6 1.46.14
17 Ole Klemmensen - Varde Cykelklub 6 1.47.02
18 Jakob Grønnebæk Rhode - Team Advokat Jesper Olesen 6 1.47.37
19 Lars Storgaard - Varde Cykelklub 6 1.48.11
20 Martin Hansen - RMK 6 1.48.31
21 Ulrich Boel Sørensen - Sejs Svejbæk IF Cykling 6 1.48.45
22 Ian Bonde Nielsen - ÅMK 6 1.49.12
23 Rune Superlaar Bayer - MTB 7130+ 6 1.49.35
24 Morten Rasmussen - MCV 6 1.49.46
25 Martin Olesen - Lemvig CK MTB 6 1.51.28
26 Niels Vinter - MTB Hedensted 6 2 .39
27 Sven Lausen - MCV 5 1.34.53
28 Jørgen Løkkegaard - Nyborg CK 5 1.38.51
29 Rasmus Steenbach - Fredericia Cycle Club 5 1.41.54
30 Jan J. Rasmussen - Varde Cykelklub 3 50.39
H50
1 Knud Juul Jensen - Team Rask Cykler 5 1.27.24
2 Steffen Sørensen - Holstebro CC 5 1.30.52
3 Søren Nielsen - Varde Cykelklub 5 1.31.35
4 Max Storgaard - Varde Cyjekclub 5 1.34.29
5 Jørgen Fuglsang - Lemvig CK MTB 5 1.39.34
6 Torben Korstgård - MTB Randers - MAXsportsgear. 5 1.44.03
7 Jonny Joergensen - RC1910 4 1.15.36
Dame 40
1 Vibeke Vermehren - Varde Cykelklub 4 1.22.33
U19
1 Mikkel Juhler - Gl. Rye MTB 6 1.30
2 Emil Toudal - Bornholms CC 6 1.31.43
3 Lucas Malthe Mikkelsen - DMK 6 1.33
4 Thomas Wisbech Skov - HMTBK 6 1.33.25
5 Nikolaj Almind Møller Madsen - PRONGHORN RACING 27.5 6 1.33.29
6 Lennart Fuglsang - Lemvig CK MTB 6 1.36.16
7 Daniel Bonde - ÅMK 6 1.36.54
8 Oliver Friis Sørensen - ÅMK 6 1.37.50
9 Mathias Rosenberg Pedersen - RMK 6 1.39.12
10 Morten Qvortrup - MTBK-Silkeborg 6 1.40.33
11 Jeppe Toftegaard - Cykle Clubben Hjørning 6 1.41.09
12 Snorre Larsen - DMK 6 1.41.53
13 Peter Steenbach - Fredericia CC 6 1.43.17
14 Lasse Lystlund - Varde Cykelklub 5 1.35.59
U17
1 Malte Birch - HMTBK 5 3.38.10
2 Emil Ellegaard - Team Trek GLR 4 1.04.33
3 Christian Storgaard - Varde Cykelklub 4 1.05.16
4 Martin Nielsen - Varde Cykelklub 4 1.10.12
5 Simon Gram Andersen - Rold Skov MTB 4 1.15.16
6 Sebastian Dreyer Heldahl - Kristiansands CK 4 1.21.18
7 Anton Nielsen Kjærsig - MTB Randers 4 1.31.25
8 Mikkel Ulriksen - Varde Cykkelklub 3 50.47
9 Oliver Christiansen - DMK 3 59.14
10 Oliver Lund Damsgaard - Mountainbike Club Vejle 3 59.29
11 Mads Seierup - MTB Kolding 3 59.33
U16 piger
1 Sofie Heby Pedersen - Cycling Nord 3 1.08.26
2 Olivia Meier - Mountainbike Club Vejle 3 1.16.14
U15
1 Bjørn Andreassen - Svendborg MTB Klub 3 1 .37
2 Kasper Olsen - Varde cykelklub 3 1.01.54
3 Frederik T Olsen - Lemvig CK 3 1.03.01
4 Alexander Young Andersen - Hammel cykel klub 3 49.27
5 Alexander Andreasen - Varde Cykelklub 3 56.07
6 Mathias Høj Nielsen - Varde Cykelklub 3 57.29
7 Nikolaj Vinter - MTB Hedensted 3 58.23
8 Mikkel Terp Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle 3 58.32
U13
1 Hans Landbo - HMTBK 4 18.54
2 Bertil Young Andersen - Hammel Cykel Klub 4 24.45
3 Sander Kirk - Hammel Cykel Klub 3 19.28
4 Oliver Vedersø Sølvhøj - MCV 3 19.34
5 Lasse Jespersen - Cykling Odense 3 19.52
6 Rune Christensen - Hammel Cykel Klub 3 20.22
7 Rasmus Storgaard - varde Cykel Klub 3 20.46
8 Mikkel Aagaard Schmidt - Varde Cykelklub 2 22.02
U13 piger
1 Amalie Terp Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle 4 47.17
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce