Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
ColoQuick-CULT vandt i dag A-løbet i Randers ved at besætte de første syv pladser. Jesper Schultz sejrede foran holdkammeraterne Anders Hardahl og Jesper Odgaard Nielsen. Hele arrangementet blev desværre ramt af et dødsfald - se andetsteds på Feltet.dk.
Annonce
Hele arrangementet blev desværre ramt af et dødsfald i H60-klassen.
Herre A
1 Jesper Schultz - coloQuick - CULT 03:16:24
2 Anders Hardahl - coloQuick - CULT s.t.
3 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
4 Torkil Veyhe - coloQuick - CULT 03:16:53
5 Rasmus Bøgh Wallin - coloQuick - CULT 03:16:53
6 Rune Almindsø Andersen - coloQuick - CULT 03:16:55
7 Martin Mortensen - coloQuick - CULT s.t.
8 Marius Therkildsen - Team Giant - Castellli 03:19:02
9 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub 03:19:09
10 Silas Zacharias Clemmensen - Hammel Cykle Klub 03:19:35
11 Mathias Krigbaum - coloQuick - CULT 03:19:37
12 Nils Lau Nyborg Broge - Team AURA Energi - CK Aarhus s.t.
13 Dennis Herforth Jensen - coloQuick - CULT s.t.
14 Jakob Frandsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 03:19:39
15 Simon Bigum - BHS-Almeborg-Bornholm 03:19:43
16 Frederik Muff - Team AURA Energi - CK Aarhus 03:19:43
17 Jacob Gye Madsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 03:19:46
18 Jonas Vingegaard Rasmussen - coloQuick - CULT 03:19:53
19 Steffen Munk Christiansen - BHS-Almeborg-Bornholm 03:20:11
20 Nikolaj Henning - Team OK Kvickly Odder 03:29:22
Herre B
1 Mikkel Beck Olsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 02:42:08
2 Nikolaj Vejby Møller - Team AURA Energi - CK Aarhus 02:42:47
3 Karl Klinge - Team Georg Berg Cycling Elite s.t.
4 Mads Østergaard Kristensen - Herning Cykle Klub 02:42:49
5 Jorn Oerlemans - Team OK Kvickly Odder 02:43:11
6 Lasse Eland - Cykle Klubben Aarhus 02:45:30
7 Christian Gorm Albrechtsen - Herning Cykle Klub 02:45:30
8 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub 02:45:51
9 Asbjørn Koop Dalgaard - Vejle Cykel Klub 02:51:53
10 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring s.t.
11 Torben Damsgaard Johansen - Hammel Cykle Klub 02:53:05
12 Stefan Ryom - Cykle Klubben Aarhus 02:55:44
13 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub 02:59:05
14 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Cykling Odense 03:04:58
Herre C
1 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning Cykle Klub 02:21:10
2 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub 02:21:12
3 Lasse Panduro Nielsen - Aalborg Cykle-Ring 02:21:14
4 mads christensen - Racing89ers 02:21:30
5 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus 02:22:45
6 Morten Leth Jensen - Brædstrup Cykel Klub 02:22:45
7 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub 02:22:51
8 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 02:22:51
9 Jacob Brændgaard - Cykle Klubben Aarhus 02:23:18
10 Daniel Falk Andersen - Hammel Cykle Klub 02:24:24
11 Niclas Kjærhus - Horsens Amatør Cykleklub 02:27:07
12 Casper Skaarup - Vejle Cykel Klub 02:27:07
13 Anders Nørgaard - Aalborg Cykle-Ring 02:27:10
14 Simon Andrup - Cykle Klubben Aarhus 02:27:10
15 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
16 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
17 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub 02:27:13
18 Christoffer Tidemand - Kolding Bicycle Club 02:30:02
19 jonas andersen - Odder Cykel Klub s.t.
20 Tobias Dalsgaard - Holstebro Cycleclub af 1960 02:30:06
21 sebastian andersen - Odder Cykel Klub s.t.
22 Mathias Meldgård - Vejle Cykel Klub 02:34:23
23 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02:44:04
Herre D
1 Kim Høholt - Cykle Clubben Hjørring 02:22:50
2 Martin Asvig Pedersen - Randers PI Cykelafdelingen 02:22:51
3 Jesper Nielsen - Vejen Bicycle Club s.t.
4 Rasmus Kristensen - Varde Cykelklub s.t.
5 Jesper Andersen - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
6 Poul Bentsen - Kolding Bicycle Club s.t.
7 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Allan Hareskov - Cykle Clubben Hjørring s.t.
9 Stefan Holm Frederiksen - Uldum Cykel Motion s.t.
10 Søren Nygaard Hansen - Cykle Klubben Aarhus 02:22:58
11 Kristian Kallesøe Bruun - Randers PI Cykelafdelingen 02:23:08
12 Heino Skovbjerg - Give Cykelklub 02:23:43
13 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 02:24:22
14 Emil Tønnesen - Cykling Odense 02:24:24
15 Jesper Thomsen - Hammel Cykle Klub s.t.
16 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
17 Jeppe Falk-Kristensen - Nr Søby Cykel Klub s.t.
18 Zacharias Bendix Væggemose - Cykle Klubben Aarhus s.t.
19 Morten Holt Jensen - MTB Randers s.t.
20 Nicolai Rangstrup Nielsen - Cycling West s.t.
21 Rolf Dixen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
22 Anders Thorup - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
23 René Jeppesen - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
24 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 02:25:36
25 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
26 Bahne Petersen - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
27 Martin Guldmand - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
28 Rasmus Sandau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
29 Peter Kjærsgaard - Kolding Bicycle Club s.t.
30 Morten Bodum Jeppesen - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
31 Thomas søgaard jørgensen - Middelfart Cykel Club s.t.
32 Claus Nylander Hougaard - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
33 Nick Iversen - Thy Cykle Ring s.t.
34 Dan Koch - Hammel Cykle Klub s.t.
35 Lars Christesen - Støvring Motions Cykleklub s.t.
36 Jan Rasmussen - Kolding Bicycle Club s.t.
37 Sebastian F Rasmussen - Cykling Odense 02:25:42
38 Esben Kjær-Lauridsen - Kolding Bicycle Club s.t.
39 Anders Holm Milo - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
40 Uwe Aagaard Gugel - Kolding Bicycle Club 02:25:45
41 Michael Skov - Odder Cykel Klub 02:27:37
42 Sune Guldbrand Hansen - Vejle Cykel Klub 02:29:39
43 JEPPE NIELSEN - Aarhus Cycling (AaC) 02:31:52
44 Thomas Fastrup Sandau - Cykle Klubben Aarhus 02:31:56
45 Ole Bille - Kolding Bicycle Club 02:46:33
Dame A
1 Karoline Hemmsen - Vejen Bicycle Club 02:57:22
Dame B
1 Mette Kjærskov - Cyklemotion Odense 01:57:23
2 Adelle Stead - Sønderborg Cykle Klub s.t.
3 Anna Sofie Larsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
4 Fie Østerby - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Else Lund - Aarhus Cycling (AaC) 02:03:33
Dame Junior
1 Freja-Louise Algren Nielsen - Hobro Cykle Club af 1938 02:50:12
Herre Veteran 40
1 Finn Madsen - Skive Cykle Klub 02:32:32
2 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub 02:34:25
3 Henrik Dann Andersen - Aarhus Cycling (AaC) 02:34:25
4 Klaus Frederiksen - Cykle Klubben Aarhus 02:35:01
5 Thomas Lund - Herning Cykle Klub 02:35:08
6 Bjarne Olsen - Silkeborg IF 02:35:08
7 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
8 Flemming Nielsen - Vejle Cykel Klub s.t.
9 Thomas Blichert-Toft - Ry Cycle Club 02:35:13
10 Morten Moltesen Kristensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02:35:37
11 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 02:35:41
12 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910 02:35:45
13 Jens vind - Cykle Klubben Aarhus 02:36:21
14 janus lautrup - Frederikshøj Cycling Club 02:36:59
15 Søren Damgaard - Nr Søby Cykel Klub 02:43:28
16 Esben Sørensen - Vejle Cykel Klub 02:45:45
Herre Veteran 50
1 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub 02:21:39
2 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club 02:21:41
3 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling 02:21:49
4 jimmy havmøller - Aarhus Cycling (AaC) 02:22:06
5 Laurits Thorning Jakobsen - Aarhus Cycling (AaC) 02:22:30
6 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs 02:22:48
7 Henrik Nielsen - Cycling West s.t.
8 Carsten Höegh - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club s.t.
10 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
11 Jens Høiberg - Odder Cykel Klub s.t.
12 Peter Meinert Nielsn - Aarhus Cycling (AaC) 02:22:51
13 Jan Birke Lyngbye - Cykle Klubben Aarhus 02:23:29
14 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub 02:23:31
15 Kim Lambæk - Vejen Bicycle Club 02:23:34
16 Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg s.t.
17 Bo Sommer - Elite Cycling Snejbjerg 02:23:40
18 Dan Jensen - Cykling Odense 02:23:41
19 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
20 jens ankerstjerne - Hedensted Cykel Klub s.t.
21 Ejnar Mogensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
22 martin young - Fredericia Cycle Club s.t.
23 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
24 Carsten Quottrup - Cykle Klubben Aarhus s.t.
25 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
26 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs 02:23:45
27 Lars Fogtmann - Aarhus Cycling (AaC) 02:23:46
28 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub 02:26:21
29 Lars Julin - Odder Cykel Klub 02:28:07
30 Ernest Krüger - Cykle Klubben Aarhus s.t.
31 Flemming Wolff Kristensen - Cykling Odense 02:28:10
Herre Veteran 60
1 jan Møller - Cykling Odense 01:57:20
2 Hans Jørgen Hellerup - Nr Søby Cykel Klub 01:57:20
3 Jens Pape - Hedensted Cykel Klub s.t.
4 Kai Pedersen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
5 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
6 klaus peter petersen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
7 Ole Jensen - Hedensted Cykel Klub s.t.
8 Vagn Skærlund Frandsen - Odder Cykel Klub 01:57:25
9 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub 01:57:26
10 Søren Kjærås - Middelfart Cykel Club s.t.
11 Ulrik Skafte - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
12 Chres Flemming Christensen - Cykel Klubben Djurs 02:21:42
Herrer Veteran 70
1 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 01:57:23
2 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring s.t.
3 Svend Christensen - Aarhus Cycling (AaC) 02:32:51
Drenge Ungdom
1 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 02:23:36
2 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
4 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
7 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
8 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
9 Phillip Nyto Fisker Mølgaard - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10 Carl Petersen Voldbjerg - Aalborg Cykle-Ring s.t.
11 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
12 Jonas Tanski Kristensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 02:23:53
14 Emil Schmidt - Aalborg Cykle-Ring 02:26:29
15 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 02:26:31
16 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 02:29:15
17 Tobias Aagaard Hansen - Cykling Odense s.t.
18 Lauge Hastrup Woer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
19 Ruben Zilas Larsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
20 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub s.t.
21 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring s.t.
22 Casper Skov Lodahl - Herning Cykle Klub s.t.
23 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg IF Cykling 02:34:36
24 Andreas Vejlin - Silkeborg IF Cykling s.t.
25 Joshua Kehlet - Cykle Klubben Aarhus s.t.
26 Aksel Klinge - Cykling Odense 02:36:27
27 Cedar Hansen - Cykle Klubben Aarhus 02:37:21
28 Mads Jensby - Silkeborg IF Cykling s.t.
29 Peter Rod Ibsen - Silkeborg IF Cykling 02:46:10
30 Victor Fanøe kronbæk - Nr Søby Cykel Klub 02:50:12
Piger U17
1 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 01:28:38
2 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub 01:39:21
Drenge U15
1 Mathias Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub 01:28:34
2 Mads-Emil Dupont Hougaard - Randers Cykleklub af 1910 01:28:35
3 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Lukas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Anders vos sørensen - Nr Søby Cykel Klub s.t.
6 Peter Verdi - Cykling Odense s.t.
7 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub s.t.
9 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Frederik Lykke - Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Mads Bindzus - Aalborg Cykle-Ring s.t.
12 Jeppe Lunding - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
13 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
14 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
15 Tobias Breiner - Nr Søby Cykel Klub s.t.
16 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub s.t.
17 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
18 Mathias Christensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
19 Martin Schack Kjærgaard - Herning Cykle Klub s.t.
20 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
21 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
22 Lasse Rønn Clemmensen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
23 Malte Ballegaard - Randers Cykleklub af 1910 01:28:51
24 Hugo Bruun van Deurs - Horsens Amatør Cykleklub 01:29:42
25 Martin Skytte Glerup - Silkeborg IF Cykling 01:29:42
26 Frederik Mahler - Cykling Odense 01:33:06
27 Frederik Aalling Nørtoft - Give Cykelklub 01:34:23
28 Carl Dippel Bausager - Horsens Amatør Cykleklub 01:35:06
29 Mads Nadhazi Almstrup - Cykle Klubben Aarhus 01:35:15
30 Joakim Tanski Kristensen - Silkeborg IF Cykling 01:37:05
31 Jonatan Skov - Odder Cykel Klub 01:38:27
32 Jonas Brandt Kjeldsen - Odder Cykel Klub 01:44:25
33 Tobias Aaen - Herning Cykle Klub 01:44:29
Piger U15
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 01:39:20
Drenge U13
1 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub 00:56:16
2 Karl Lindegaard - Cykle Klubben Aarhus 01:00:52
3 Christopher Johansson - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
4 Mikkel Lykke - Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Theodor August Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring 01:00:54
6 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg IF Cykling 01:02:29
7 Malte Hansgaard Jensen - Cykling Odense 01:03:10
8 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub 01:03:13
9 Lucas Obitsø Mørch - Silkeborg IF Cykling 01:03:14
10 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 01:04:49
11 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub 01:06:29
12 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Anders Nytofte Petersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
14 Viktor Marinussen - Herning Cykle Klub s.t.
15 Ukendt Rytter - 01:06:32
16 benjamin Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 01:06:32
17 Nicolai Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 01:12:02
18 Jens Otto Møller Rauch - Haderslev Starup Cykelklub 01:12:04
19 Nicolai Andersen - Hammel Cykle Klub s.t.
20 Jonathan Aagaard Hansen - Cykling Odense s.t.
21 Emil Villekold - Odder Cykel Klub 01:17:13
Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 01:04:05
Drenge U11
1 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub 00:32:30
2 Malthe Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00:35:49
3 Marius Prisholm - Odder Cykel Klub 00:35:51
4 Rasmus Aalling Nørtoft - Give Cykelklub 00:35:52
5 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00:37:41
6 Marius Engelbrecht Linde - Randers Cykleklub af 1910 00:39:30
7 Tobias Friis - Odder Cykel Klub 00:40:43
Piger U11
1 Ida Sørensen - Herning Cykle Klub 00:38:32
2 Julie Alberte Thinggaard Schmidt - Randers Cykleklub af 1910 00:41:20
3 Caroline Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 00:47:58
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce