Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
BHS-Almeborg Bornholm fik i dag en hjemmebanesejr, da Simon Bigum vandt Bornholm CCs Påskeløb i herrernes A-klasse. I damernes A-klasse vandt Janni Bormann (Scandi Thylander Powered by Orbea) - se alle resultaterne herunder.
Annonce
Herre A
1 Simon Bigum - BHS-Almeborg-Bornholm 03:32:52.219
2 Mads Olander Hjort - BHS-Almeborg-Bornholm 03:33:02.042
3 Mathias Skov-Jensen - BHS-Almeborg-Bornholm 03:33:03.042
4 Morten Øllegaard - BHS-Almeborg-Bornholm 03:33:37.566
5 Steffen Munk Christiansen - BHS-Almeborg-Bornholm s.t.
6 Joakim Lisson - Team Georg Berg Cycling Elite s.t.
7 Jesper Juul Andreasen - BHS-Almeborg-Bornholm 03:33:39.648
8 Martin Toft Madsen - BHS-Almeborg-Bornholm 03:33:40.868
9 Mathias Mortensen - Team Georg Berg Cycling Elite 03:42:57.141
10 Mathias Lisson - Team Georg Berg Cycling Elite s.t.
11 Adam Toftemark - Team Georg Berg Cycling Elite 03:43:05.316
12 Silas Toftemark - Team Georg Berg Cycling Elite 03:47:38.809
Herre B
1 Karl Klinge - Team Georg Berg Cycling Elite 03:38:27.767
2 Anibal Natera - Team George Berg elite 03:42:54.703
3 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
Herre C
1 Mads Schelde Berg - Tissø Cykle Ring 02:58:37.088
2 Thor Lykke Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
3 Rasmus Stigaard - Tissø Cykle Ring 03:05:28.813
4 Johannes Killisperger - TCA 03:06:41.278
Herre D
1 Martin Thimes - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:27:40.772
2 Nicolai Mølgaard - TCA s.t.
3 Carl Magnus Lotz Rosenberg - TCA 02:34:20.365
4 anders friis - Ordrup Cykle Club 02:35:13.465
5 Søren Vangaa Pedersen - Køge Cykel Ring 02:49:35.665
Herre junior
1 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:58:42.292
2 Gustav Sillehoved - Roskilde Cykle Ring 03:03:45.45
3 Benjamin Thor Andersen - Bornholms Cycle Club 03:25:42.018
U17 drenge
1 Andreas Byskov Sarbo - Lyngby Cycle Club 02:22:27.687
2 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 02:22:54.044
3 Kasper Andersen - Cykleklubben Fix Rødovre 02:26:35.404
4 Kasper Due Kaspersen - Tissø Cykle Ring s.t.
5 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club 02:27:40.48
6 Jonas Flø Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
7 Jacob Fredslund Larsen - Roskilde Cykle Ring s.t.
8 Alexander Studsgaard - Bornholms Cycle Club s.t.
9 Stian Rosenlund - Bornholms Cycle Club 02:27:43.698
10 Mattias Nordal - Køge Cykel Ring 02:27:44.7
11 Mads Christiansen - Hedehusene Fløng Cykle Klub 02:34:15.199
12 Lukas Biil Juhl Andersen - Amager Cykle Ring 02:34:16.372
U15 drenge
1 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre 01:10:32.022
2 Phillip Mathiesen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01:15:30.127
3 Zacharias Ozairy - Amager Cykle Ring s.t.
4 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01:18:22.531
5 Mads Thomsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
6 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
7 William Studsgaard - Bornholms Cycle Club 01:25:24.91
8 Mathias Wahl - CC Hillerød s.t.
U13 drenge
1 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:53:02.683
2 Theodor Storm - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
3 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 00:58:05.286
4 Nicolai Borum Nielsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
5 Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring s.t.
6 Malte Hansgaard Jensen - Cykling Odense 00:58:09.159
U11 drenge
1 Oskar Andersen - Roskilde Cykle Ring 00:33:03.868
Dame A
1 Janni Bormann - Scandic Thylander Powered by Orbea 03:18:35.363
Dame B
1 Louise Holm Houbak - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:38:01.787
2 Heidi Walther - Køge Cykel Ring 02:49:35.764
3 Charlotte Hechmann - Køge Cykel Ring 03:17:50.21
Junior damer
1 Ida Victoria Konradsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 03:32:03.228
U17 piger
1 Bjørk Jørgensen - Amager Cykle Ring 01:19:35.071
Herre veteran 40
1 Nikolaj Richardt Jørgensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:58:44.712
2 Søren Rosenlund Christensen - Bornholms Cycle Club 03:05:08.241
3 Morten Eistrup - Cykle Klubben Nordsjælland s.t.
4 Jacob Odgaard - Birkerød Bicycle Club s.t.
5 Søren Christian Thomsen - Greve Cykle Club 03:06:41.879
6 Torben Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 03:18:21.771
Herre veteran 50
1 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF Kbh-Cykling 02:27:44.49
2 Kim Westen - Nakskov Cykle Club 02:40:24.479
Herre veteran 60
1 Henrik Bjarne Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:27:42.414
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce