Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt cykelløb i Struer, hvor flere af de danske klasser var til start. A-klassen kørt dog Post Cup i Nakskov - se resultaterne andetsteds.
Annonce
B
1 Jannik Hyldtoft Hansen - Tønder Amatør Cykle Ring 02.50,33
2 Mikkel Skjellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
3 Jesper Kael Jensen - Frederikshøj Cycling Club 02.50,34
4 Nicklas Runliden - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Kasper Andersen - Team Jutlander Bank 02.52,04
6 Jimmi Purkær - Aalborg Cykle-Ring 02.52,11
7 Daniel Bligaard Lyhne - Team Jutlander Bank 02.57,32
8 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup Cykelklub 02.57,53
9 Casper Steen - Horsens Amatør Cykleklub 03.03,26
10 Jonas Rernböck - Holstebro Cycleclub af 1960 03.03,26
11 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus s.t.
C
1 Emil Lang Skovbølling - Kerteminde Cykelklub 02.38,36
2 Benedikt Köck - Cykle Klubben Aarhus 02.39,00
3 Thomas Ricken Gjødsbøl - Give Cykelklub (elite) 02.39,20
4 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.39,22
5 Jesper Attermann - Cykle Klubben Aarhus 02.39,25
6 Nicolai Skou Sprenger - Cykle Clubben Hjørring 02.39,25
7 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 02.39,28
8 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub 02.39,30
9 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 02.42,17
10 Daniel Hansen - Kolding Bicycle Club s.t.
11 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.54,22
D
1 Nicolai Nørfelt Nielsen - Herning Cykle Klub 02.15,06
2 Rasmus Kristensen - Varde Cykelklub s.t.
3 Morten Valgren Andersen - Thy Cykle Ring s.t.
4 Martin Laurits Nielsen - Cykling Odense s.t.
5 Allan Hareskov - Cykle Clubben Hjørring s.t.
6 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
7 Aksel Josiasen - Cykel Klubben Djurs s.t.
8 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring s.t.
9 Adam Nygård Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
10 Peter Kjærsgaard - Kolding Bicycle Club s.t.
11 Simon Hedegaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 René Gier Vemmelund - Give Cykelklub (elite) s.t.
13 Asger Brix Pedersen - Cykel Klubben Djurs s.t.
14 Jan Jakob Iversen - Hammel Cykle Klub s.t.
15 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.15,36
16 Anker Løfstedt - Herning Cykle Klub s.t.
17 Peter Skjold - Fredericia Cycle Club s.t.
18 Henrik Nymark Hansen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Claus Lund - Horsens Amatør Cykleklub 02.15,39
20 Rasmus Wagner - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Thomas Bilde-Sørensen - Hammel Cykle Klub 02.16,07
22 Jan Ulrich Madsen - Kerteminde Cykelklub 02.18,52
23 Jan Rasmussen - Kolding Bicycle Club 02.18,54
24 Jan Rasztar - Cykle Clubben Hjørring s.t.
Junior
1 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 03.01,17
2 Søren Malling Siggaard - Team Herning CK Junior s.t.
3 Mads Østergaard Kristensen - Varde Cykelklub s.t.
4 Rasmus Byriel Iversen - Team Bravida - Georg Berg s.t.
5 Søren Pedersen - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.01,19
6 Frederik Nørgaard Lund - Odder Cykel Klub 03.03,22
7 Daniel Vestergaard Villadsen - Team Herning CK Junior s.t.
8 Arne Birkemose - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.06,20
9 Sebastian Ifversen - Team Herning CK Junior s.t.
10 Adam Toftemark - Team Pythonpro.com - Champion System 03.06,28
11 Asbjørn Koop Dalgaard - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.08,36
12 Gustav Schmidt Ruager - Riwal-Climacell Junior s.t.
13 Casper Ingeberg - Odder Cykel Klub s.t.
14 Jakob Hansen - Team Herning CK Junior s.t.
15 Christoffer Jensen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
16 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
17 Thomas Henningsen - Team Bravida - Georg Berg s.t.
18 Andreas Handberg Madsen - Team Herning CK Junior s.t.
19 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior s.t.
20 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Nikolaj Vejby Møller - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.08,41
22 Anders Peter Ellingsøe - Team Herning CK Junior 03.08,41
23 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub s.t.
24 Andreas Stenger Føhns - Herning Cykle Klub 03.08,54
25 Rasmus Kolmos Schmidt - Hammel Cykle Klub 03.14,59
26 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Riwal-Climacell Junior s.t.
Veteran H40
1 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.34,38
2 Jesper Falden Offersgaard - D.C.R. - Ballerup 02.34,48
3 John Papsø - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Bo Boi - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
5 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Keld Fjord - Holte Cykel Klub s.t.
7 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
8 Michael Mortensen - Cykling Odense s.t.
9 Finn Madsen - Skive Cykle Klub s.t.
10 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.34,56
11 Lars Gade - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
12 Søren Damgaard - Nr. Søby Cykel Klub 02.35,24
13 Thomas Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
14 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
15 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
16 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus 02.35,25
17 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
18 Poul B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 02.43,07
19 Per Holst Menander - Thy Cykle Ring 02.57,55
20 jacob holk - Cykling Odense 02.35,27
Veteran H50
1 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 02.14,34
2 Lars Christensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
3 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus 02.15,04
5 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 02.15,21
6 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
7 Lars Fogtmann - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 martin youngg - Kolding Bicycle Club 02.15,23
9 Bill Fisker - Thy Cykle Ring 02.16,28
10 Roy Andersen - Grenaa Cykle Club s.t.
11 Carsten Quottrup - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Bent Pedersen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
13 Steffen Høhl Quebec - Hvidovre Cykle Klub s.t.
14 karsten jørgensen - Sydkystens Cycling s.t.
15 Tom Jensen - Grenaa Cykle Club 02.16,30
16 Peter Lasse Pedersen - Skive Cykle Klub 02.16,35
17 Changiz Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 02.35,55
Veteran H60
1 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg 01.56,20
2 Finn Korsgård - Elite Cycling Snejbjerg 01.56,22
3 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub 01.56,24
4 Alan Kehlet - Vejen Bicykle Club 01.56,30
5 Tommy Vibholm - Horsens Amatør Cykleklub 01.56,57
6 Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 01.58,49
7 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg 02.00,52
Veteran H70
1 Benny Petersen - Nr. Søby Cykel Klub 01.56,24
U17
1 Casper Kjelgaard Ilsø - Cykle Clubben Hjørring 01.41,24
2 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling 01.43,21
4 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Frederik Rosenmeyer - Cykle Klubben Aarhus 01.43,25
6 Jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club 01.44,12
7 Christian Bahr - Cykling Odense s.t.
8 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
9 Anders Lilliendal - Cykling Odense 01.44,18
10 Johan Tiedemann Langballe - Cykle Klubben Aarhus 01.45,02
11 Andreas Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
12 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
13 Casper Busk Jensen - Randers Cykleklub af 1910 01.45,35
14 Oliver Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
15 Benjamin schjøtt Irving - Cykle Clubben Hjørring 01.53,05
16 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
17 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub s.t.
18 Jeppe Klein Jensen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
20 Kristian Lund Mathiesen - Herning Cykle Klub s.t.
21 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub s.t.
22 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus s.t.
23 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
24 Marcus Holm - Herning Cykle Klub s.t.
25 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
26 Frederik Raunsgaard - Herning Cykle Klub s.t.
27 Emil Eriksen - Herning Cykle Klub 01.53,11
28 Oscar Brandt - Silkeborg I.F. Cykling 01.53,28
29 Jakob Kjærgaard - Middelfart Cykel Club 01.53,59
30 Daniel Handberg Sigh - Nr. Søby Cykel Klub 01.54,08
31 Jonas Nygaard Perto - Cykel Klubben Djurs 01.55,07
32 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub s.t.
33 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring 01.55,14
34 Mikkel Skovgaard - Cykle Klubben Aarhus 01.56,03
35 Sebastian Waldhauer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.57,13
U16 piger
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 01.34,59
2 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 01.35,03
3 Elvine Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960 01.35,29
U15 drenge
1 Robin Juel Skivild - Cykling Odense 01.29,56
2 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
6 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
7 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Mads Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub s.t.
9 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
10 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
11 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
12 Julius Christian Gulmann - Herning Cykle Klub 01.30,03
13 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 01.30,04
14 Frederik Knudsen - Hammel Cykle Klub 01.30,06
15 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub 01.30,27
16 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring 01.30,31
17 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.30,36
18 Filip Klonowski - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.30,40
19 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
20 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub 01.30,47
21 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub s.t.
22 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960 01.30,51
23 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.35,00
24 Felix Clausen - Amager Cykle Ring 01.35,01
25 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
26 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring 01.35,28
27 Ruben Zilas Larsen - Cykle Klubben Aarhus 01.44,13
28 Mikkel Vinding - Give Cykelklub (elite) 01.31,33
U13 drenge
1 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) 01.05,10
2 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Andreas Læssø Unger - Hedensted Cykel Klub s.t.
5 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
6 Peter Verdi - Cykling Odense s.t.
7 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
8 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub 01.05,26
9 Tobias Breiner - Nr. Søby Cykel Klub 01.05,47
10 william juul Nielsen - Middelfart Cykel Club s.t.
11 Thor Juel Skivild - Cykling Odense 01.06,05
12 Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub 01.06,29
14 Victor Nesgaard - Give Cykelklub (elite) 01.08,04
15 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 01.09,00
16 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.09,35
17 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
18 peter madsen - Herning Cykle Klub 01.09,47
19 Victor Mejdal Svenstrup - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
20 Mads Haunstrup - Herning Cykle Klub 01.12,36
21 Philip Steenbjerg - Herning Cykle Klub 01.13,10
U13 piger
1 Alberte Juul - Horsens Amatør Cykleklub 01.06,30
2 Gullborg Guttesen - Give Cykelklub (elite) 01.09,34
U11 drenge
1 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 00.35,51
2 Mikkel Lykke - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
5 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 00.36,18
6 Gustav Bakgaard - Aalborg Cykle-Ring 00.40,07
7 Viktor Marinussen - Herning Cykle Klub 00.40,58
8 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub 01.01,22
U11 piger
1 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub 00.35,54
2 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.53,08
Motion
1 Nicolai Bue - Ceramicspeed Cycling 01.44,40
2 Per Trans - Team Lågeshoppen - Uhrskov vine 01.45,23
3 Ukendt Ukendt - Mejrup s.t.
4 Carsten Ebbesen - Team Lågeshoppen/Uhrskov Line 01.46,30
5 Lars Ole Pedersen - Ceramic Speed Cyckling 01.46,34
6 Jacob Csizmana - CeramicSpeed Cycling 01.46,37
7 Lars Knudsen - Team Lågeshoppen/Uhrskov Line 01.48,50
8 Ukendt Ukendt - s.t.
9 Kim Knudsen - CeramicSpeed Cycling 01.48,53
10 Kim Lauersen - Tvis Cykelmotion s.t.
11 Niels Kirkegaard - Tvis Cykelmotion s.t.
12 Lasse Fur - Team Lågeshoppen/Uhrskov Line 01.55,16
13 Michael Martin - MejrupCK 01.56,44
14 Morten Abild Jensen - CMV/FRCC s.t.
15 Henrik Abild Jensen - CMV/FRCC s.t.
16 Carsten Holst - Lemvig Cykelklub 02.07,28
17 Ukendt Ukendt - Mejrup 02.44,56
18 Morten Juhl Madsen - Mejrup Cykel Club s.t.
Motion kvinder
1 Trine Andersen - CeramicSpeed Cycling 01.48,56
2 Susanne Brun Gadeberg - Lemvig Cykle Klub 02.08,00
3 Ane Kirstine Forchhammer - HCC 02.09,29
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce