Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag startede Randers Bike Week med gadeløbet i Hadsten, og dermed er etapeløbet skudt godt i gang i de forskellige klasser.
Annonce
A
1 Søren Kragh Andersen - Team TREFOR - Blue Water 01.09,18
2 Patrick Clausen - Team TREFOR - Blue Water 01.09,49
3 Jonas Aaen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
4 Michael Valgren Andersen - Tinkoff Saxo 01.09,51
5 Mads Würtz Schmidt - Team coloQuick 01.10,09
6 Aske Louring Vorre - Team coloQuick 01.11,31
7 Herman Dahl - Team Sparbanken Sør s.t.
8 Steffen Munk Christiansen - Team Jutlander Bank 01.11,33
9 Andreas ´Vanggaard - Team Sparbanken Sør s.t.
10 Rolf Nyborg Broge - Team coloQuick 01.11,35
11 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team s.t.
12 Henrik Andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
13 Christopher Froome - Team Sky s.t.
14 Martin Grøn - Riwal Platform Cycling Team 01.11,46
15 Anders Hardahl - Team TREFOR - Blue Water 01.11,54
16 Daniel Foder - Team TREFOR - Blue Water 01.11,58
17 Emil Nygaard Vinjebo - Team TREFOR - Blue Water 01.12,17
18 Nils Lau Nyborg Broge - Randers Cykleklub af 1910 01.12,51
19 Jonas Vingegaard - Odder Cykel Klub 01.13,28
C
1 Jesper Attermann - Cykle Klubben Aarhus 00.30,42
2 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 00.30,45
3 Florian Schneider - Cykle Klubben Aarhus 00.30,51
4 Mikkel Henningsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.31,17
5 Marten Meschkat - RSG Harsewinkel 00.32,11
6 Jacob Holme - Frederikshøj Cycling Club s.t.
7 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
8 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
9 Florian Semm - RSC Mars-Rotweiss Frankfurt/M s.t.
10 Tommy Cramer - Sydkystens Cycling s.t.
11 Jacob Brændgaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) s.t.
13 Anders Rom - Ordrup Cykle Club s.t.
14 Martin Laursen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Benedikt Köck - Cykle Klubben Aarhus s.t.
16 Christoffer Hansen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 00.32,18
17 Kristian Kallesøe Bruun - MTB Randers 00.32,24
18 Marko Weber - PSV 90 Neubrandenburg 00.32,43
19 Morten Qvistgaard - Randers Cykleklub af 1910 00.32,48
20 Bjarke Vodder Nielsen - Agerskov Cykel Klub af 1991 00.32,53
Junior
1 Timothy Berthol Hansen - D.C.R. - Ballerup 00.37,56
2 Asbjørn Koop Dalgaard - Mascot WorkWear Campus Vejle 00.37,58
3 Silas Toftemark - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
4 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
5 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 00.38,02
6 Arne Birkemose - Mascot WorkWear Campus Vejle 00.38,08
7 Mikkel Dreyer Nielsen - Hammel Cykle Klub s.t.
8 Andreas Lorentz Kron - D.C.R. - Ballerup s.t.
9 Anders Peter Ellingsøe - Team Herning CK Junior s.t.
10 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub s.t.
11 Jonas Petersen - D.C.R. - Ballerup 00.38,11
12 Søren Malling Siggaard - Team Herning CK Junior s.t.
13 Kenneth Quistgaard - Team Pythonpro.com - Champion System 00.38,14
14 Karl Klinge - Mascot WorkWear Campus Vejle 00.38,50
15 Jakob Olsen - Mascot WorkWear Campus Vejle 00.39,17
16 Nikolaj Vejby Møller - Mascot WorkWear Campus Vejle 00.39,20
17 Mikkel Beck Olsen - Mascot WorkWear Campus Vejle 00.40,00
Dame A
1 Camilla Møllebro Pedersen - Team BMS BIRN 00.18,38
2 Marie Schousboe Vilmann - Team BMS BIRN 00.19,28
3 Pernille Mathiesen - Team BMS BIRN 00.19,32
4 Betina Cramer - Sydkystens Cycling 00.19,34
5 Tine Rasch Hansen - Cykle Klubben Aarhus 00.19,38
6 Emmy Andersson - Sävedalens Cykwlklubb 00.20,09
7 Bianca Bernhard - Team Stuttgart 00.20,11
8 Francis-Sophie Lindner - Dresdner SC 00.20,46
9 Marike Tache - Team Milawo 00.20,50
10 Annette Berg - Sorø Bicycle Club 00.21,03
11 Johanna Johanna Peters - SC DHfK Leipzig 00.21,23
12 Trine Holmsgaard - Team Milawo 00.21,39
13 Katrine Aalerud - IK Hero 00.22,30
14 Lena-Marie Gerstäcker - RSV Speiche e.V. Leipzig 00.22,43
Veteran H40
1 Sebastian Giese - KC Malmö 00.31,57
2 Carsten Arndt - VonHact Mastersteam s.t.
3 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 00.31,58
4 Christian Hamburg - VonHact Mastersteam 00.32,06
5 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub s.t.
6 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
7 Victor Ulzen - Rockfeller Cycling Team s.t.
8 Lars Gade - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
9 Peter Bang - Fredericia Cycle Club 00.32,10
10 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club 00.32,12
11 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub 00.32,14
12 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.32,47
13 Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 00.32,50
14 Thomas K. Thomassen - Randers Cykleklub af 1910 00.33,26
15 Leon Vibholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.33,29
16 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub 00.33,49
17 Carsten Leth Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.33,52
18 Christian Faber - RG Hamburg 00.34,33
19 Lars Christensen - Aalborg Cykle-Ring 00.34,33
20 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
21 Gerhard Wälzlein - RC Herpersdorf 1919 00.34,42
22 Ulrich Jung - Randers Cykleklub af 1910 00.34,45
23 Jørn Christiansen - Ordrup Cykle Club s.t.
24 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club s.t.
25 Stig Løland - Fana Sykkel (Norge) 00.34,47
26 Dan Björklund - Fredrikshofs IF CK 00.34,50
27 Michael Teibmann - Rockefeller Cycling Team 00.34,56
28 Gerner Jørgensen - Holbæk Cykelsport 00.34,59
29 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 00.35,18
30 Robert Følbæk - Brædstrup Cykel Klub 00.36,31
Veteran H60
1 Henrik Andersen - Holte MTB Klub 00.31,55
U17
1 Kristian Kaimer Eriksen - Cykleklubben Fix Rødovre 00.31,18
2 Valdemar Kure Krogh - CK Kronborg 00.31,19
3 Kristian Klevjer - Re Sykkelklubb, Norway s.t.
4 Malthe Munch - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
5 Jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club s.t.
6 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
7 Frederik Thomsen - Cykling Odense s.t.
8 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted 00.31,25
9 Rasmus Olesen - Cykle Klubben Aarhus 00.31,25
10 Lasse Aslak Andersen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
11 Mattias Skjelmose Jensen - Amager Cykle Ring s.t.
12 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg s.t.
13 Nicolai Clausen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
14 Kristian Siig Hessel - K C K Herlev 00.31,28
15 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub s.t.
16 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup Cykelklub 00.31,29
17 Oliver Farving - Randers Cykleklub af 1910 00.32,03
18 Lucas Norman Gude - K C K Herlev s.t.
19 Birk Lauritzen - Svendborg Mountainbike Klub 00.32,08
20 Mikkel Feldtmann Hansen - Aalborg Cykle-Ring 00.32,11
21 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling 00.32,19
22 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
23 Martin Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 00.32,32
24 Oliver Nielsen - Hobro Cykle Club af 1938 00.32,39
25 Andreas Hatlestad - Fana sykkel (Norge) 00.32,44
26 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus 00.32,46
27 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs s.t.
28 Johan Price-Pejtersen - Cykleklubben Fix Rødovre 00.32,49
29 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring 00.33,07
30 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 00.33,09
31 Frederik Spangsberg - Hedensted Cykel Klub s.t.
32 Nicklas Korsager Elkjær - Cykle Klubben Aarhus s.t.
33 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub 00.33,12
34 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
35 Mikal Dyngeland Vik - Fana Sykkel (Norge) 00.33,22
36 Jeff Hudlebusch - K C K Herlev 00.33,23
37 Nicolai Zinck Kristensen - Hobro Cykle Club af 1938 04.42,42
U16 piger
1 Caroline Andersson - Team sweden Ungdom 00.21,04
U15 drenge
1 Frederik Wandahl - Höllviken CK - SE 00.18,40
2 Oskar Myrestøl Johansson - Grimstad Sykleklubb s.t.
3 Sakarias Koller Løland - Fana Sykkel - Norge 00.18,42
4 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre 00.18,45
5 Sebastian Andreasson - Cykleklubben Fix Rødovre 00.18,47
6 Jacob Maegaard Schebye - Køge Cykel Ring 00.18,55
7 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
8 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub 00.19,00
9 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10 Louis Lex - Harburger RG 00.19,03
11 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club 00.19,04
12 Casper Tougaard Toft - Greve Cykle Club s.t.
13 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring 00.19,06
14 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Matthias Gøtterup - Slagelse Cykle Ring s.t.
16 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00.19,09
17 Gabriel Estehag - Team Sweden Ungdom 00.19,44
18 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling 00.19,52
19 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub 00.19,55
20 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 00.20,05
21 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 00.20,53
22 Anton Lauve Hermann - Ordrup Cykle Club 00.20,59
23 Lauge Hatrup Woer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
24 Gustav Feddersen - Team Cycling Ringsted 00.21,15
25 Alexander Studsgaard - Bornholms Cycle Club 00.21,31
U13 drenge
1 Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.12,38
2 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) 00.12,51
3 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring s.t.
5 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
6 Rasmus Perto - Cykel Klubben Djurs s.t.
7 Andreas Læssø Unger - Hedensted Cykel Klub s.t.
8 Casper Rønning - Horten og Omegn Cykleklubb 00.12,58
9 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.13,04
10 Nis Thoe Fuglsang - Ordrup Cykle Club 00.13,41
11 Simon Pettersson - Halmstad CK 00.14,23
12 Rasmus Bisgaard - Greve Cykle Club 00.14,23
13 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 00.14,25
14 Mads-Emil Dupont Hougaard - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
15 Harald Stålberg - CK-Dainon, Nyköping, Sweden 00.14,31
16 Elvin van der Ploeg - Silkeborg I.F. Cykling 00.14,57
17 William Studsgaard - Bornholms Cycle Club 00.15,10
18 Martin Nadal - Holbæk Cykelsport 00.15,38
19 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.15,46
20 William Gudmann - Lyngby Cycle Club 00.17,05
U13 piger
1 Trille Reichel - Amager Cykle Ring 00.15,11
2 Nadja Reichel - Amager Cykle Ring s.t.
3 Solbjørk Minke Anderson - Amager Cykle Ring s.t.
4 Marie Price-Pejtersen - Cykleklubben Fix Rødovre 00.18,08
U11 drenge
1 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring 00.10,51
2 Peter Bheki Kring Laursen - Amager Cykle Ring 00.11,38
3 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 00.11,47
4 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 00.12,26
5 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.12,34
6 Oscar Skovgaard - Næstved Bicycle Club s.t.
7 Kasper Olischer Langhorn - Amager Cykle Ring 00.13,30
8 Daniel Wandahl - Höllviken CK - SE 00.13,59
9 Lucas Orbitsø Mørch - Silkeborg I.F. Cykling 00.14,26
U11 piger
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.12,34
2 emma marie flindt hansen - Amager Cykle Ring 00.16,51
Annonce
Annonce
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce