Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Dagens sidste DM-løb afvikles hen over aftensmadstid, når herre eliten sendes af sted, og en del hold har chancen for at køre med om sejren.
Annonce
Den første DM-dag til danmarksmesterskaberne i landevejscykling afsluttes med herre eliten, som kører deres enkeltstart her til aften. Anders Fynbo er første mand på ruten klokken 17.17. Den forsvarende danmarksmester Christopher Juul-Jensen afslutter det 62 mand store felt ved at køre ud på sin enkeltstartscykel klokken 18.28.
Du kan læse Feltet.dks optakt til den store DM-dag lige her. Så snart alle juniorherrerne er i mål, kan du følge elitens dyst om DM-medaljerne live på feltet.dk/live.
TIP PÅ UDFALDET AF DM-ENKELTSTARTEN PÅ FANPICKS!
Starttider til DM i enkeltstart - herre elite
17:17 Anders Fynbo - Team IBT Isolering - Ridley
17:18 Joakim Bukdal - Team Giant Scatto U23
17:19 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub
17:20 Thomas Nybo Riis - Team TREFOR
17:21 Aske Louring Vorre - coloQuick-CULT
17:22 Bjørn Oppermann - Næstved Bicycle Club
17:23 Søren Malling Siggaard - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
17:24 Casper Juel Jensen - Hvidovre Cykle Klub
17:25 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus
17:26 Nicolai Stegmann - Team NBC Elite
17:27 Christopher Wolfgang Thomas - D.C.R. - Ballerup
17:28 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub
17:29 Emil Dam Sørensen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
17:30 Sebastian Hartvigsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
17:31 Frederik Lund - Odder Cykel Klub
17:32 Mads Olander Hjort - Team Almeborg-Bornholm
17:33 Kristoffer Damberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
17:34 Anders Hardahl - Team TREFOR
17:35 Lennart Nielsen - Køge Cykel Ring
17:36 Jesper Bundgård Vinkel - Riwal Platform Cycling Team
17:37 Mads Baadgaard Rahbek - Team TREFOR
17:38 Jonas Petersen - Team ABC Elite
17:39 Kristian Arnth Sørensen - Herning Cykle Klub
17:40 Lasse Jakobsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
17:41 Emil Ravnsholt - Team Almeborg-Bornholm
17:42 Marius Therkildsen - Team Giant Scatto U23
17:43 Anders Holm - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
17:44 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus
17:45 Kasper Thomsen - Ordrup Cykle Club
17:46 Emil Wang - Team ABC Elite
17:47 Stig Hemmingsen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
17:48 Nicolaj Amping - Team IBT Isolering - Ridley
17:49 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus
17:50 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team
17:51 Peter Visby - Team IBT Isolering - Ridley
17:52 Sebastian Juul - Team NBC Elite
17:53 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub
17:54 Lars Carstensen - Team Almeborg-Bornholm
17:55 Niklas Larsen - Team TREFOR
17:56 Mathias Norsgaard Jørgensen - SEG Racing Academy
17:57 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus
17:58 Emil Nygaard Vinjebo - Team Giant Scatto U23
17:59 Troels Rønning Vinther - Riwal Platform Cycling Team
18:00 Rasmus Bøgh Wallin - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
18:01 Kasper Asgreen - Team TREFOR
18:02 Mathias Skov-Jensen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
18:03 Niklas Eg - Team TREFOR
18:04 Christoffer Lisson - Team Almeborg-Bornholm
18:05 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team
18:06 Daniel Foder - Team TREFOR
18:07 Mathias Krigbaum - Christina Jewelry Pro Cycling
18:08 Rasmus Guldhammer - Team Stölting Service Group
18:10 Mathias Dam Westergaard - Team Almeborg-Bornholm
18:12 Mads Pedersen - Team Stölting Service Group
18:14 Martin Mortensen - ONE Pro Cycling
18:16 Martin Toft Madsen - Team Almeborg-Bornholm
18:18 Michael Valgren - Tinkoff
18:20 Lasse Norman Hansen - Stölting Service Group
18:22 Søren Kragh Andersen - Team Giant-Alpecin
18:24 Mads Würtz Schmidt - Team TREFOR
18:26 Rasmus Quaade - Stölting Service Group
18:28 Christopher Juul-Jensen - ORICA-GreenEDGE
TIP PÅ UDFALDET AF DM-ENKELTSTARTEN HER
Annonce
Annonce
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce