Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I den forgangne weekend blev første afdeling af Lindberg Sports Dame Cup kørt, som gav sejr til den danske mester Julie Leth.
Annonce
Julie Leth, som i år kører for Team Ibis Cycles, vandt foran de to Blue Water Ladies ryttere Nina Schultz Nielsen samt VM bronzevinder Christina Malling Siggard. Det er også stillingen i den samlede stilling efter første afdeling ud af otte.
Samlet stilling efter 1. afdeling
1 Julie Leth - Team IBIS Cycles 35
2 Nina Schultz Nielsen - Blue Water Ladies 23
3 Christina M. Siggaard - Blue Water Ladies 23
4 Amalie Dideriksen - BikeToyz - Kvickly Odder 20
5 Kamilla Sofie Vallin - BikeToyz - Kvickly Odder 18
6 Rikke Frederiksen - ABC 14
7 Britt Lauenborg - ABC 13
8 Karina Hegelund - ABC 12
9 Louise Marie Olsen - Blue Water Ladies 11
10 Mette Vesterager - Politiet CA 10
11 Iben Bohe - CC Hillerød 9
12 Heidi Christiansen - Esbjerg CR 8
13 Julie Lykke - BikeToyz - Kvickly Odder 7
14 Mia Eskebjerg - ABC 6
15 Annette Berg - Sorø BC 5
16 Sofie Nellemann Kryger - CK Kronborg 2
17 Michelle Lauge - BikeToyz - Kvickly Odder 2
18 Amalie Winther Olsen - Cykling Odense 2
19 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød 2
20 Tina Nielsen - Vejle CK 2
21 Fie Degn Larsen - Blue Water Ladies 2
22 Trine Lorentzen - ABC 2
23 Cathrine Grage - Hvidovre CK 2
24 Mette Fugl Rasmussen - ABC 2
25 Mette Andersen - CC Hillerød 2
26 Mette Larsen - ABC 2
27 Edit Wilson - BikeToyz - Kvickly Odder 2
28 Mette Lilholm Meyer - Blue Water Ladies 2
29 Maja Lind Ovesen - Bornholm CC 2
30 Ditte Clausen - ABC 2
31 Camilla Larsen - ABC 2
32 Julie Valgren Andersen - Thy CR 2
33 Mette Vesterager - Politiet CA 2
34 Anika Rasmussen - Cykling Odense 2
35 Stine Ambrosiusen - CC Hillerød 2
36 Frederikke Hummelshøj - Herning CK 2
37 Pernille Ross - CC Hillerød 2
38 Anette Ambrosiusen - CC Hillerød 2
39 Katrine Bjaler - CK Fix 2
Kommende afdelinger:
2. afdeling den 26-28. maj Pinse Cuppen med etaper i Silkeborg, Herning og Hammel
3. afdeling den 2. juni Nakskov
4. afdeling den 3. juni Lolland Falster
5. afdeling den 30. juni Holstebro
6. afdeling den 1. juli Thy
7. afdeling den 12. august Esbjerg (Rundt om vandtårnet)
8. afdeling den 2. september Amager
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce