Kim Marius Nielsen vinder igen "Taktikken var i dag den samme som igår. Vi skulle prøve at holde feltet samlet, så Kim Marius Nielsen og Roel De Vries kunne spurte til sidst, og vi kunne forblive nummer et i holdkonkurencen," forklarer en meget stolt holdkaptajn Jacob Nielsen.
Kim Marius Nielsen jublerKasper Schjønnemann, Morten Christiansen, Thijs Poelstra og Jacob Nielsen kom virkelig til at arbejde på dagens etape, da Team Hong Kong som har føretrøjen ikke rigtig kunne kontrollere feltet. Men med rytterne fra Glud & Marstrand Horsens´ hjælp lykkedes det, og da massespurten skulle køres til sidst vandt Kim Marius Nielsen for anden dag i træk.
Resultat af 4. etape 1. Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 2.18.10
2. Po Hung Wu – Kaohsiung CKT
3. Sergey Kudentsov - Discovery Channel Marco Polo
4.
Taiji Nishitani - Japan National Team
5. Rongxi Zou - China National Team
6. Mifune Masahiko - CMS International Cycling Team
7. Amaury Perez - GS Mengoni USA
8.
Long Jin - China National Team
9. Chengguang Yu – Liaoning
10. Roel De Vries - Glud & Marstrand Horsens
...
58. Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
59. Kasper Schjønnemann - Glud & Marstrand Horsens
79. Thijs Poelstra - Glud & Marstrand Horsens
84. Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens
Samlet stilling efter 4. etape
1. Wang Yip Tang - HSBC Hong Kong Pro Cycling 8.27.09
2. Kong Tsui - Hong Kong & Shanghai Sports Institute 0.04
3. Jacob Nielsen – Glud & Marstrand Horsens 0.06
4. Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 1.13
5. Vladimir Tuychiev - Omnibike 1.14
6. Marcel Strauss - VC Zurich Hirslanden 1.17
7. Taiji Nishitani - Japan National Team 1.22
8.
Makoto Iijima - Japan National Team 1.31
9. Temur Mukhamedov – Omnibike 1.33
10. Dor Ming Chau - Bici Racing – SCAA
...
12. Kasper Schjønnemann - Glud & Marstrand Horsens -1.33
32. Thijs Poelstra – Glud & Marstrand Horsens 3.09
36. Morten Christiansen – Glud & Marstrand Horsens 5.58
41. Roel De Vries – Glud & Marstrand Horsens 6.21
Pointkonkurrencen efter 4. etape 1. Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 43
2. Taiji Nishitani - Japan National Team 38
3. Po Hung Wu – Kaohsiung CKT 28
4. Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 26
5. Rongxi Zou - China National Team 22
6. Sergey Kudentsov - Discovery Channel Marco Polo 22
7. Vladimir Tuychiev – Omnibike 19
8. Mifune Masahiko - CMS International Cycling Team 19
9. Wang Yip Tang - HSBC Hong Kong Pro Cycling 18
10. Ji Xitao - China PLA Suzuki 16
Ungdomskonkurrencen efter 4. etape 1. Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
Holdkonkurrencen efter 4. etape
1. Glud & Marstrand Horsens 25.24.30
2. Omnibike 2.57
3. Japan National Team 2.59
4. Hong Kong & Shanghai Sports Institute 3.25
5. VC Zurich Hirslanden 4.32
6. China National Team 4.35
7. HSBC Hong Kong Pro Cycling 5.01
8. Bici Racing – SCAA 6.24
9. Macau Beijing Selection 9.36
10. Discovery Channel Marco Polo 12.48