Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Feltet.dk har lavet et samarbejde med 6-dagesarrangørerne i Holland, så du kan se LIVE WebTV fra 6-dagesløbet i Holland, og det er med engelske kommentatorer.
Annonce
Vintersæsonen er for alvor ved at være over cykelsporten, og 6-dagesløbet i Holland blev skudt i gang mandag aften. 6-dagesrytterne fortsætter i aften med tredje dagen i Amsterdam i dag og kører frem til og med lørdag.
Feltet.dk har lavet samarbejde med de hollandske arrangører, så det er muligt at følge 6-løbet her på sitet. 13 par deltager deriblandt danske Marc Hester, som kører sammen med Tristan Marguet fra Schweiz.
Du kan følge med i aften fra klokken 19.00.
Stillingen efter 3. døgn
1 Nick Stöpler - Yoeri Havik (Holland) 135
2 Leif Lampater (Tyskland) - Raymond Kreder (Holland) 127
3 Pim Ligthart (Holland) - Marcel Kalz (Tyskland) 102
1 omgang efter
4 Kenny De Ketele - Gijs Van Hoecke (Belgien) 140
5 Tristan Marguet (Schweiz) - Marc Hester (Danmark) 107
6 Jens Mouris - Wim Stroetinga (Holland) 107
2 omgange efter
7 Barry Markus (Holland) - Robert Bartko (Tyskland) 24
7 omgange efter
8 Jiri Hochmann - Vojtech Hacecky (Tjekkiet) 75
9 Melvin Boskamp - Jesper Asselman (Holland) 63
10 Wesley Kreder (Holland) - Nolan Hoffman (Sydafrika) 37
8 omgange efter
11 Aaron Gate (New Zealand) - Luke Roberts (Australien) 45
12 omgange efter
12 Didier Caspers - Melvin Van Zijl (Holland) 19
13 omgange efter
13 Guy East - Daniel Holloway (USA) 9
Feltet til Amsterdam 6-dagesløbet
1. Pim Ligthart (Holland) / Marcel Kalz (Tyskland)
2. Aaron Gate (New Zealand) / Luke Roberts (Australien)
3. Jens Mouris (Holland) / Wim Stroetinga (Holland)
4. Kenny De Ketele (Belgien) / Gijs Van Hoeke (Belgien)
5 . Nick Stöpler (Holland) / Yoeri Havik (Holland)
6. Leif Lampater (Tyskland) / Raymond Kreder (Holland)
7. Barry Markus (Holland) / Robert Bartko (Tyskland)
8. Tristan Marguet (Schweiz) / Marc Hester (Danmark)
9. Melvin Boskamp (Holland) / Jesper Asselman (Holland)
10. Wesley Kreder (Holland) / Nolan Hoffmann (Sydafrika)
11. Guy East (USA) / Daniel Holloway (USA)
12. Jiri Hochmann (Tjekkiet) / Vojtech Hacecky (Tjekkiet)
13. Didier Caspers (Holland) / Melvin van Zijl (Holland)
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce