Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Team Cycling Ringsted var i dag vært for cykel crossens Post Cup i mudrede og vindblæste omstændigheder.
Annonce
Til dagens crossløb i Ringsted kørte herrernes A-, B- og juniorklasse sammen tredje afdeling af Post Cuppen, hvor de unge herrer viste, at de har niveauet til at lege med i toppen. Andreas Lund Andresen (Team ABC Junior), Carl Sørensen (CK Kronborg), og U17-rytteren Anders Lilliendal (Cykling Odense) stak af tidligt, men de to sidstnævnte kunne ikke helt holde dampen oppe og blev overhalet af gårsdagens SM-vinder Benjamin Justesen (Giant Dealer Team).
Andreas Lund Andresen holdt sig dog foran den erfarne konkurrent og vandt dagens afdeling foran Justesen og Anders Lilliendal. Dermed overtager Andreas Lund Andresen føringen i Post Cuppen. Hos kvinderne var Caroline Bohé (Holte MTB Klub) suveræn.
Post Cup
1 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 00:50:52.351
2 Benjamin Justesen - Giant Dealer Team 00:51:41.402
3 Anders Lilliendal - Cykling Odense 00:52:35.062
4 Anders Bregnhøj Jensen - Team Webike - DMK 00:53:58.537
5 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team 00:54:53.447
6 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 00:55:01.536
7 Sebastian Juul - Næstved Bicycle Club 00:55:11.69
8 Allan Carlsen - Sorø Bicycle Club 00:55:17.466
9 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 00:56:19.678
10 Matti Breschel - Tinkoff - Saxo 00:56:49.674
11 Jonas Nordkroggård - Team ABC Elite 00:56:56.921
12 Nicklas Bøje Pedersen - Team ABC Elite 00:57:51.586
13 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 00:58:26.432
14 Niklas Letholm Patino - Holbæk Cykelsport 00:59:07.64
15 Rikard Runnberg - CK Master 00:59:19.401
16 Lucas Mikkelsen - Dansk Mountainbike Klub 01:01:03.602
Post Cup-stilling
1 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 52
2 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 47
3 Simon Andreassen - Specialized Racing 47
4 Carl Sørensen - CK Kronborg 46
5 Joachim Parbo - Challenge Tires (Hammel CK) 40
A
1 Benjamin Justesen - Giant Dealer Team 00:51:41.402
2 Anders Bregnhøj Jensen - Team Webike - DMK 00:53:58.537
3 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team 00:54:53.447
4 Sebastian Juul - Næstved Bicycle Club 00:55:11.69
5 Allan Carlsen - Sorø Bicycle Club 00:55:17.466
6 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 00:56:19.678
7 Matti Breschel - Tinkoff - Saxo 00:56:49.674
8 Jonas Nordkroggård - Team ABC Elite 00:56:56.921
9 Nicklas Bøje Pedersen - Team ABC Elite 00:57:51.586
10 Lucas Mikkelsen - Dansk Mountainbike Klub 01:01:03.602
B
1 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 00:58:26.432
2 Rikard Runnberg - CK Master 00:59:19.401
Herre junior
1 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 00:50:52.351
2 Anders Lilliendal - Cykling Odense 00:52:35.062
3 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 00:55:01.536
4 Niklas Letholm Patino - Holbæk Cykelsport 00:59:07.64
Dame A
1 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 00:40:36.022
H40
1 Morten Christensen - Sorø Bicycle Club 00:45:50.584
2 Steen Mørch - Amager Cykle Ring 00:46:24.451
3 Martin Hammer Larsen - Team IBT Isolering - Ridley 00:48:52.607
4 Henrik Markvardsen - Sorø BC 00:49:44.448
5 Lars Therp - JC Cykelklub 00:51:15.646
6 Karsten Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:51:38.577
7 Henrik Skyum - JC Cykelklub 00:52:19.769
8 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club 00:47:04.669
9 Anders Steiniche Johansen - Kolding Bicycle Club 00:50:18.856
10 Martin Salbæk - Sorø Bicycle Club 00:50:59.27
H50
1 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 00:47:14.904
2 Benny Andersson - Åstorps CKTrek Sweden 00:47:19.645
3 Thomas Vester - Hareskov Cykelklub 00:48:31.389
4 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling 00:48:50.821
5 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club 00:50:08.971
6 Steffen Sørensen - Holte MTB Klub 00:52:29.099
7 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club 00:53:58.88
8 Janbirkmann Henriksen - Roskilde Mountain Bike Klub 00:54:18.233
9 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club 00:54:38.799
10 Henrik Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:54:44.071
11 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 00:54:56.348
12 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:55:57.183
13 Thomas Ege - Sydkystens Cycling 00:47:25.556
14 Jens Peter Larsen - Sorø Bicycle Club 00:48:27.716
15 Claus Jørgensen - Sorø Bicycle Club 00:49:07.392
H60
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 00:43:28.451
H70
1 Jan Jensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:35:12.685
D40
1 Mette Andersen - Sorø Bicycle Club 00:47:44.78
2 Annette Berg - Sorø Bicycle Club 00:42:12.854
D50
1 Carina Börjesson - Åstorps CK 00:47:16.446
U17
1 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre 00:29:45
2 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:32:26.408
3 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 00:32:35.531
4 Alexander Andreasen - Mountainbike Club Vejle 00:36:32.765
U15
1 Tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:24:07.649
2 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 00:24:27.514
3 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling 00:25:16.783
4 Felix Fog Holst Larsen - Sydkystens Cycling 00:29:40.424
5 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:31:11.377
Motion
1 Nicolai Norrid - Team Coach & Bikefit 00:40:09.451
2 Torben Arnt Hansen - DMK SRAM 00:40:12.347
3 Søren Hütten Pedersen - CK Kronborg 00:40:23.986
4 Henrik Djernis - Kalundborg Cycle Club 00:42:45.316
5 Frederik Andersen - TeamAndersen 00:45:16.797
6 Eilif Jensen - Næstved Cykel Motion 00:46:46.717
7 Heinrich Hansen - Ølstykke Cykle Klub 00:48:23.772
Annonce
Annonce
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce