Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I weekendens første DCU cykel cross-løb - Rytgercross - var det for anden uge i træk Tommy Moberg, der var hurtigst herre på ruten, mens det hos damerne var Annika Langvad, som kunne tage sejren foran den tidligere speedskater Cathrine Grage. Løbet blev afviklet af KCK Herlev som en del af Cycling Culture Cup.
Annonce
A
1 Tommy Moberg Nielsen - Team Vivelo/IBT Isolering 1.04.23,497
2 Morten Laustsen - Dansk Mountainbike Klub 1.05.37,741
3 Dennis Herforth - Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.06.10,225
4 Simon Berg - Varde Cykelklub 1.06.38,346
5 Sebastian Fini Carstensen - Team Webike - DMK 1.06.02,272
6 Sebastian Juul - Team ABC Elite 1.06.08,918
7 Jens Frey Halling - Hareskov Cykelklub 1.06.18,486
8 Mathias Skov-Jensen - Frederiksberg Bane- & Landevejsklub 1.09.04,668
9 Nathan Smith - Frederiksberg Bane- & Landevejsklub 1.05.51,571
10 Mads Pedersen - CULT Energy Vital Water 0.49.17,589
11 Niels Bech Rasmussen - Team Webike - DMK 0.22.56,145
12 Tobias Mørch Kongstad - Cycling Elite Copenhagen - Amager 0.18.19,183
B
1 Simon Zdrenka - Cykle Klubben Aarhus 1.05.07,572
2 Lasse Froberg - Staffanstorp CK 1.07.10,87
3 Tomas Millung - Holte MTB Klub 1.08.06,839
4 Henrik Skyum - JC Cykelklub 1.09.18,368
5 Henrik Andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 1.03.07,59
6 Gunnar Gudnason - Frederiksberg Bane- & Landevejsklub 1.04.29,75
7 Thomas Frandsen - Frederiksberg Bane- & Landevejsklub 1.04.28.492
8 Casper Bech - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 1.10.10.534
9 Filipe Pinto - JC Cykelklub 0.47.06.483
10 Emil Jørgensen - CK Kronborg 0.23.25.725
Junior
1 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 0.44.55,253
2 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 0.46.52,581
3 Thor Mørup Prødel - Cykleklubben Fix Rødovre 0.48.47,995
4 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted 0.49.07,431
5 Jeppe Hanssing - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 0.18.44,98
6 Julian Suhr - Team PythonPro,Com 0.21.46,818
Dame
1 Annika Langvad - Specialized Racing XC 0.47.13,478
2 Cathrine Grage - Sydkystens Cycling HZ66092 0.48.33,622
3 Kristine Bihrmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 0.48.19,667
4 Betina Cramer - Sydkystens Cycling 0.49.00,731
5 Mette Andersen - DMK 0.26.12,444
H40
1 Kenneth Carlsen - CK Forum 0.46.39,34
2 Jesper Thomsen - CK Kronborg 0.47.30,827
3 Karsten Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 0.47.36,846
4 Lars Therp - JC Cykelklub 0.48.11,481
5 Jesper Wieczorek - Frederiksberg Bane- & Landevejsklub 0.48.35,871
6 Jonathan Fanøe - Ordrup Cykle Club 0.49.13,414
7 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club 0.52.49,499
8 Henrik Dann - Andersen Hammel Cykle Klub 0.48.04,532
9 Jan Houen - Sydkystens Cycling 0.53.25,575
10 Martin Salbæk - Sorø Bicycle Club 0.36.06,805
11 Martin Pedersen - Sydkystens Cycling 0.15.22,152
H50
1 Ole Egeblad Holte - MTB Klub 0.49.51,407
2 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 0.52.39,838
3 Thomas Ege - Sydkystens Cycling 0.46.09,081
4 Peter Kent Lord - CK Kronborg 0.47.28,268
5 Christian Visby - Sydkystens Cycling 0.51.09,432
U17
1 Joshua Amos Gudnitz - CK Kronborg 0.46.00,709
2 Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring 0.50.52,784
3 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 0.51.13,394
Herre motion
1 Adam Aisen - Feltet,dk 0.48.27,355
2 Jan Hoppe Pedal - Atleterne - Fredensborg 0.48.38,069
3 Paw Ager - CKL 0.48.42,373
4 Kasper Anker - T,V,M, Farm Frites 0.49.10,457
5 Jacob Fog - Sydkysten 0.51.12,29
6 Thue Kramp - Hulsroy&Gundersen 0.46.39,19
7 Asger Mølgård 0.46.47,747
8 Jens Hansen 0.46.54,883
9 Morten Nielsen - Sydkysten 0.47.12,594
10 Oscar Petterssen - Fiske-Kongen 0.48.29,232
11 Jens Fournais - Saxo 0.48.30,425
12 Christian Haslund - Hillerød 0.50.29,307
13 Arne Nielsen - CK Helsingborg 0.54.01,991
14 Heinrich Hansen - Ølstykke Cykle Klub 0.35.53,721
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce